Teraz jest 2 października 2024, o 12:33

Wiadomości z branży książkowej

O rynku wydawniczym i księgarskim, świecie redaktorów i tłumaczy oraz procesach towarzyszących literaturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 31016
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14
Ulubiona autorka/autor: Iwona Banach

Post przez Lucy » 25 lutego 2015, o 12:29

aur_ro napisał(a):Przeczytałam połowę recenzji Pollaka (dlatego nie wiem czy dalej wyżywa sie ad personam). Uwagi sa merytoryczne. Moim zdaniem kobieta powinna sie cieszyć, że ktoś 'pochylil sie' nad jej powieścią i, zamiast go pozywać, spróbować poprawić swoj styl. :D


Każdy może pisać ,co i jak chce. Odnoszenie się do blogerów,a właściwie atakowanie ich ,wydaje mi się głupie.
Kto lubi w książce ,analizować każde zdanie i słowo ,to proszę bardzo. Dla większości ,ważniejsza jest fabuła i oczywiście ,że wyłapujemy jakieś błędy ,ale nie skupiamy się nad nimi tak bardzo (przynajmniej ja). Nie dość ,że wątek by mi uciekł ,to chyba z tydzień bym taką książkę czytała. Oczywiście nie mówię tu o osobach ,które zajmują się tym zawodowo.

Co w tym zdaniem jest nie tak ?

Gruba warstwa śniegu pokryła uliczki, szczelnie otulając dachy domów.
Każdy powód jest dobry, żeby zjeść pączka. Poza tym pączek nie idzie w tyłek, tylko od razu do serduszka i otula je warstwą ochronną.

Avatar użytkownika
 
Posty: 6429
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14

Post przez Liberty » 25 lutego 2015, o 12:56

Lucy napisał(a):
aur_ro napisał(a):Przeczytałam połowę recenzji Pollaka (dlatego nie wiem czy dalej wyżywa sie ad personam). Uwagi sa merytoryczne. Moim zdaniem kobieta powinna sie cieszyć, że ktoś 'pochylil sie' nad jej powieścią i, zamiast go pozywać, spróbować poprawić swoj styl. :D


Każdy może pisać ,co i jak chce. Odnoszenie się do blogerów,a właściwie atakowanie ich ,wydaje mi się głupie.
Kto lubi w książce ,analizować każde zdanie i słowo ,to proszę bardzo. Dla większości ,ważniejsza jest fabuła i oczywiście ,że wyłapujemy jakieś błędy ,ale nie skupiamy się nad nimi tak bardzo (przynajmniej ja). Nie dość ,że wątek by mi uciekł ,to chyba z tydzień bym taką książkę czytała. Oczywiście nie mówię tu o osobach ,które zajmują się tym zawodowo.

Co w tym zdaniem jest nie tak ?

Gruba warstwa śniegu pokryła uliczki, szczelnie otulając dachy domów.


Uliczki a dachy to dwie różne rzeczy ;) Część druga zdania powinna wynikać z pierwszej.

A co do sprawy, to w odpowiedziach do któregoś z postów Pollaka, ktoś zamieścił kilka przepisów prawa i autora ma podstawy do pozwu.

Avatar użytkownika
 
Posty: 31016
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14
Ulubiona autorka/autor: Iwona Banach

Post przez Lucy » 25 lutego 2015, o 13:06

No widzisz ? ja bym przeleciała wzrokiem i ruszyła dalej :rotfl:
Każdy powód jest dobry, żeby zjeść pączka. Poza tym pączek nie idzie w tyłek, tylko od razu do serduszka i otula je warstwą ochronną.

 
Posty: 1140
Dołączył(a): 15 lipca 2013, o 09:13
Ulubiona autorka/autor: Balogh, Proctor, McNaught, Long, Craven, Graham

Post przez aur_ro » 25 lutego 2015, o 13:09

Lucy napisał(a):Co w tym zdaniem jest nie tak ?
Gruba warstwa śniegu pokryła uliczki, szczelnie otulając dachy domów.


Przecież wyjasnil. Jesli warstwa sniegu, która pokryla uliczki otuliła też szczelnie i dachy domów, to musiały to być domy dla krasnoludków. Niezręczne sformulowanie, nieco pretensjonlne i, niezamierzony zapewne, efekt komiczny. Naprawdę jestem zdania, że Autorka powinna, o ile chce iść literacko do przodu, zamiast sie oburzać, przyjrzec sie krytycznie swojemu pisarstwu. Przynajmniej w czasie wolnym, kiedy nie będzie zajęta wysyłaniem pozwów i spotkaniami z prawnikiem. :lol:

Avatar użytkownika
 
Posty: 21223
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15

Post przez Agrest » 25 lutego 2015, o 13:14

Fringilla napisał(a):
Agrest napisał(a):A z innych wieści - zmarła Bertrice Small. Miała 78 lat.


no proszę, koniec epoki...

a zostawiła jakiś cykl w zawieszeniu?


Chyba tak, ale głowy nie dam, bo tak tylko dedukuję z amazona i fantasticfiction ;) Chyba coś zostało przełożone z zeszłego roku na ten, pewnie już zdrowie nie dopisywało.
"I read a story to-night. It ended unhappily. I was wretched until I had invented a happy ending for it. I shall always end my stories happily. I don't care whether it's 'true to life' or not. It's true to life as it should be and that's a better truth than the other."

Emily Byrd Starr

Avatar użytkownika
 
Posty: 6429
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14

Post przez Liberty » 25 lutego 2015, o 14:28

aur_ro napisał(a):
Lucy napisał(a):Co w tym zdaniem jest nie tak ?
Gruba warstwa śniegu pokryła uliczki, szczelnie otulając dachy domów.


Przecież wyjasnil. Jesli warstwa sniegu, która pokryla uliczki otuliła też szczelnie i dachy domów, to musiały to być domy dla krasnoludków. Niezręczne sformulowanie, nieco pretensjonlne i, niezamierzony zapewne, efekt komiczny. Naprawdę jestem zdania, że Autorka powinna, o ile chce iść literacko do przodu, zamiast sie oburzać, przyjrzec sie krytycznie swojemu pisarstwu. Przynajmniej w czasie wolnym, kiedy nie będzie zajęta wysyłaniem pozwów i spotkaniami z prawnikiem. :lol:


Z tym że pan zapomina, że za wszelkimi znanymi, uznanym pisarzami stoją wydawnictwa, a więc redaktorzy. Naiwnością jest sądzić, że wszyscy wydawani na papierku tak ładnie i bezbłędnie piszą. Paradoksalnie, znienawidzone przez wielu zjawisko fanfiction, ładnie pokazuje, jak trudno napisać choć małe drabble bez pomocy kogoś, kto spojrzy na to z boku (beta readerzy zawsze poszukiwani i zawsze tak mało chętnych). U nas self publishing mało jest znany, ale jeśli ktoś porusza się np. na forach Amazonu ten wie, że brak korekty redakcji to największy problem tego sposobu wydawania. Można kogoś zatrudnić, ale to kosztuje i na początku chyba nikogo na to nie stać. A nawet wtedy nie ma pewności, że zostanie to dobrze zrobione. Tak jak zdarza się to w papierowych wydaniach.

Avatar użytkownika
 
Posty: 28604
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14
Lokalizacja: i keep moving to be stable
Ulubiona autorka/autor: Shelly Laurenston, Anne Stuart

Post przez Fringilla » 25 lutego 2015, o 21:30

Agrest napisał(a):
Fringilla napisał(a):
Agrest napisał(a):A z innych wieści - zmarła Bertrice Small. Miała 78 lat.


no proszę, koniec epoki...

a zostawiła jakiś cykl w zawieszeniu?


Chyba tak, ale głowy nie dam, bo tak tylko dedukuję z amazona i fantasticfiction ;) Chyba coś zostało przełożone z zeszłego roku na ten, pewnie już zdrowie nie dopisywało.


ech... a tu akurat na bodicerippery moda wraca :] 50 tych tam... nie sądziłam, że jak umrze w wieku zacnym, to będzie akurat świt nowej fazy na poniewieranie bohaterkami :lol:

w każdym razie w hali sław romansu pozostanie ^_^

_

ad Pollak & co - racja z fanficami...
hm, problem jakosci nalezy moim zdaniem podnosić, bo raczej mamy równanie w dół niż w górę jeśli wydawnictwom pozwolić :]
"dowalaj wydawnictwom, klep po plecach selfpabliszerów" :lol:
Problem w tym, że mamy zły zwyczaj, kultywowany przez pedantów i snobów intelektualnych, utożsamiania szczęścia z głupotą. Według nas tylko cierpienie przenosi w sferę doznań intelektualnych, tylko zło jest interesujące
— Ursula K. Le Guin

Avatar użytkownika
 
Posty: 33018
Dołączył(a): 18 maja 2011, o 15:02
Ulubiona autorka/autor: Janet Evanovich

Post przez Janka » 25 lutego 2015, o 21:37

aur_ro napisał(a):Przeczytałam połowę recenzji Pollaka (dlatego nie wiem czy dalej wyżywa sie ad personam). Uwagi sa merytoryczne. Moim zdaniem kobieta powinna sie cieszyć, że ktoś 'pochylil sie' nad jej powieścią i, zamiast go pozywać, spróbować poprawić swoj styl. :D

Tamten jego tekst na pewno nie był recenzją książki, do recenzji nawet nie był podobny.
On udawał, że przeprowadza analizę blogów z jej recenzją, a tak naprawdę tylko je ośmieszał.
Książki nie zrecenzował, tylko wykorzystał do swych niecnych celów.
Obrazek

Avatar użytkownika
 
Posty: 45389
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14
Lokalizacja: Czytam, więc jestem.
Ulubiona autorka/autor: N.R./JD.Robb/Krentz/Quick/Castle/L.Kleypas/Ch.Dodd

Post przez Lilia ❀ » 5 marca 2015, o 21:28

Trybunał: Obniżony VAT na e-booki niezgodny z prawem UE

Czytaj więcej na http://biznes.interia.pl/podatki/news/t ... 03631,4211

http://swiatczytnikow.pl/i-znowu-ten-va ... wyzszenie/
“Man. God. Roarke. An interesting and flattering lineup.”
“Safe men are for marrying. Dangerous men are for pleasure.”

Avatar użytkownika
 
Posty: 45389
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14
Lokalizacja: Czytam, więc jestem.
Ulubiona autorka/autor: N.R./JD.Robb/Krentz/Quick/Castle/L.Kleypas/Ch.Dodd

Post przez Lilia ❀ » 8 marca 2015, o 22:32

Cathie Linz (Cat Devon) zmarła po walce z rakiem.
“Man. God. Roarke. An interesting and flattering lineup.”
“Safe men are for marrying. Dangerous men are for pleasure.”

Avatar użytkownika
 
Posty: 6741
Dołączył(a): 13 lutego 2014, o 09:54
Ulubiona autorka/autor: Krentz

Post przez szuwarek » 10 marca 2015, o 15:11

ale skarżysz się czy chwalisz - bo nie wiem jak reagować

Avatar użytkownika
 
Posty: 33018
Dołączył(a): 18 maja 2011, o 15:02
Ulubiona autorka/autor: Janet Evanovich

Post przez Janka » 11 marca 2015, o 19:18

Pracownicy Empiku mają za mało czasu na zajęcie się klientami - nie wiedziałam o tym do niedawna i mam teraz wyrzuty sumienia, że wiele razy dokładałam im roboty.
Np. jesienią, chciałam kupić polską wersję DVD z "One for the Money". Nie pamiętałam polskiego tytułu (i teraz też nie pamiętam), nie wiedziałam nawet, na jaką literę się zaczyna, a wszystkich półek nie chciało mi się obszukiwać.
Poprosiłam o pomoc miłego pana. Po podanych przeze mnie poszlakach znalazł tytuł w komputerze, sprawdził, że jest jedna sztuka w sklepie, poleciał prosto do odpowiedniej półki i mi przyniósł film pod nos. Zdziwiło mnie to wtedy, ale teraz myślę, że musiał sobie widocznie obliczyć, że jak sam pobiegnie po film, to wyjdzie mu krócej, niż jakby miał mi tłumaczyć, gdzie mam go szukać.

(To już nie na temat, ale przypomniało mi się, że w niemieckim Media Markt też kiedyś zapytałam o tytuł szukanego przeze mnie filmu z Chrisem Pine. Okazało się, że w sklepie było 20 egzemplarzy, ale nie tam, gdzie powinny. Szukało ich na półkach aż 4 panów, a i tak ja je pierwsza znalazłam.)
Obrazek

Avatar użytkownika
 
Posty: 31295
Dołączył(a): 8 listopada 2012, o 22:17
Ulubiona autorka/autor: Różnie to bywa

Post przez Księżycowa Kawa » 11 marca 2015, o 19:27

Zapewne bywają różne sytuacje...
Nie ma dobrych książek dla głupca, możliwe, że nie ma złych dla człowieka rozumu.
Denis Diderot


"If you want it enough, you can always get a second chance." MM
*
“I might be accused of social maladjustment,” said Daniel. “But not a psychopath. Please. Give me some credit.” MM
*
Zamienię sen na czytanie.

Avatar użytkownika
 
Posty: 1548
Dołączył(a): 12 stycznia 2013, o 10:29
Ulubiona autorka/autor: SEP/Long/Stuart/Quinn/Enoch/Balogh

Post przez mad_line » 11 marca 2015, o 19:41

Odnośnie tego listu otwartego artystów do Empiku - z całym szacunkiem dla ich dokonań, ale ci państwo chyba nie do końca orientują się jak źle jest na polskim rynku książki.

"Szanujemy literaturę popularną, lubimy i cenimy dobre kryminały, thrillery czy komiksy, ale już literatura tzw. celebrycka nie powinna stanowić głównej oferty sprzedaży księgarni" - uważają autorzy listu. Przywołując nagradzane także za granicą polskie książki, których nie sposób znaleźć w Empiku, pytają: "Czy Empik w ogóle jest zainteresowany literaturą, jeżeli nie śledzi aktualnych wydarzeń literackich, nagród, wreszcie nie zamawia książek według innego klucza niż ten najbardziej komercyjny?".


Proponowałabym zatem aby autorzy tego listu otworzyli gdzieś w Polsce księgarnię gdzie większość asortymentu będzie stanowiła literatura ambitna i próbowali się utrzymać na rynku powiedzmy przez rok. Jestem ciekawa co pierwsze ich wykończy - koszty działalności gospodarczej czy brak klientów.
W Empiku źle się dzieje, ale chory jest cały rynek wydawniczy, nie tylko ta sieć sklepów.
“Where is he? Bridgerton!" he bellowed. Three chestnut heads swiveled in his direction.
Simon stomped across the grass, murder in his eyes. "I meant the idiot Bridgerton."
"That, I believe," Anthony said mildly, tilting his chin toward Colin, "would refer to you.”

Julia Quinn, The Duke and I

Avatar użytkownika
 
Posty: 31295
Dołączył(a): 8 listopada 2012, o 22:17
Ulubiona autorka/autor: Różnie to bywa

Post przez Księżycowa Kawa » 11 marca 2015, o 22:15

A mnie jeszcze zastanawia w przypadku listu otwartego, czy w ten sposób kiedykolwiek udało się coś osiągnąć?
Nie ma dobrych książek dla głupca, możliwe, że nie ma złych dla człowieka rozumu.
Denis Diderot


"If you want it enough, you can always get a second chance." MM
*
“I might be accused of social maladjustment,” said Daniel. “But not a psychopath. Please. Give me some credit.” MM
*
Zamienię sen na czytanie.

Avatar użytkownika
 
Posty: 6429
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14

Post przez Liberty » 11 marca 2015, o 23:17

Księżycowa Kawa napisał(a):A mnie jeszcze zastanawia w przypadku listu otwartego, czy w ten sposób kiedykolwiek udało się coś osiągnąć?

Darmową reklamę dla autorów listu?

Avatar użytkownika
 
Posty: 33018
Dołączył(a): 18 maja 2011, o 15:02
Ulubiona autorka/autor: Janet Evanovich

Post przez Janka » 12 marca 2015, o 00:14

A mnie zdziwiło, że akurat Janda i Szczygieł piszą list przeciw literaturze celebryckiej, bo ich kojarzę jako autorów takiej literatury.
Gdy promowali swoje własne książki, to chyba mieli inne zdanie na ten temat.
Obrazek

Avatar użytkownika
 
Posty: 45389
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14
Lokalizacja: Czytam, więc jestem.
Ulubiona autorka/autor: N.R./JD.Robb/Krentz/Quick/Castle/L.Kleypas/Ch.Dodd

Post przez Lilia ❀ » 8 kwietnia 2015, o 20:12

“Man. God. Roarke. An interesting and flattering lineup.”
“Safe men are for marrying. Dangerous men are for pleasure.”

Avatar użytkownika
 
Posty: 59464
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, o 17:55
Ulubiona autorka/autor: Ilona Andrews

Post przez •Sol• » 9 kwietnia 2015, o 12:36

czy autorzy myślą że cena okładkowa będzie teraz na poziomie 20-25 zł?
Czy w ogóle to oznacza obniżenie cen książek?
Czy Ci ludzie nie myślą, nie znają naszych realiów?
'Never flinch. Never fear. And never, ever forget'.

'Nevernight' - Jay Kristoff

Avatar użytkownika
 
Posty: 13112
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14

Post przez Dorotka » 9 kwietnia 2015, o 14:59

Coś mi się wydaje, że wtedy skończą się okazje i super promocje w księgarniach internetowych i wszędzie przywalą nam ceny maksymalne. :disgust:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Avatar użytkownika
 
Posty: 59464
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, o 17:55
Ulubiona autorka/autor: Ilona Andrews

Post przez •Sol• » 9 kwietnia 2015, o 15:10

Oczywiście że tak.
i to cenę 35-40 i wiecej a nie 20-25 jak myslą ci z artykułu.
'Never flinch. Never fear. And never, ever forget'.

'Nevernight' - Jay Kristoff

Avatar użytkownika
 
Posty: 31295
Dołączył(a): 8 listopada 2012, o 22:17
Ulubiona autorka/autor: Różnie to bywa

Post przez Księżycowa Kawa » 9 kwietnia 2015, o 19:07

No cóż, wtedy po prostu nie będzie się kupowało…
No chyba, że wygram miliony.

Ciekawe, że tak poziomu płac nie pilnują, co innych rzeczy :wink:
Nie ma dobrych książek dla głupca, możliwe, że nie ma złych dla człowieka rozumu.
Denis Diderot


"If you want it enough, you can always get a second chance." MM
*
“I might be accused of social maladjustment,” said Daniel. “But not a psychopath. Please. Give me some credit.” MM
*
Zamienię sen na czytanie.

Avatar użytkownika
 
Posty: 45389
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14
Lokalizacja: Czytam, więc jestem.
Ulubiona autorka/autor: N.R./JD.Robb/Krentz/Quick/Castle/L.Kleypas/Ch.Dodd

Post przez Lilia ❀ » 10 kwietnia 2015, o 17:04

“Man. God. Roarke. An interesting and flattering lineup.”
“Safe men are for marrying. Dangerous men are for pleasure.”

Avatar użytkownika
 
Posty: 59464
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, o 17:55
Ulubiona autorka/autor: Ilona Andrews

Post przez •Sol• » 11 kwietnia 2015, o 14:42

Przykładem kraju, w którym wprowadzenie ustawy spowodowało spadek cen detalicznych, są Włochy. Ustawa została tam wprowadzona w 2011 r., a od 2010 do 2013 r. średnia cena spadła z 21,60 do 18,56 euro.
szaleni! Aż taka obniżka? Niemożliwe, przecież to jak darmo!

Jezu... :zalamka:
'Never flinch. Never fear. And never, ever forget'.

'Nevernight' - Jay Kristoff

Avatar użytkownika
 
Posty: 45389
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14
Lokalizacja: Czytam, więc jestem.
Ulubiona autorka/autor: N.R./JD.Robb/Krentz/Quick/Castle/L.Kleypas/Ch.Dodd

Post przez Lilia ❀ » 11 kwietnia 2015, o 15:15

Wiesz, gdyby to przełożyć na nasz rynek 1:1 to jestem jak najbardziej za. 18 zł za nową książkę? :hyhy:
“Man. God. Roarke. An interesting and flattering lineup.”
“Safe men are for marrying. Dangerous men are for pleasure.”

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wiadomości i publicystyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość