przez Lilia ❀ » 17 października 2008, o 13:48
<span style="font-size: 24px; line-height: normal">Na co do kina?</span>
<span style="font-weight: bold">"Świadectwo"</span> - filmowa opowieść o życiu Jana Pawła II zrealizowana na podstawie wspomnień sekretarza i przyjaciela papieża, kardynała Stanisława Dziwisza, oraz "Senność" - nowy film Magdaleny Piekorz trafią w piątek na ekrany polskich kin.
"Świadectwo" zostało zbudowane z materiałów dokumentalnych i z fabularyzowanych rekonstrukcji wydarzeń związanych z życiem Jana Pawła II. Oba plany spaja postać narratora - zagrana przez znanego brytyjskiego aktora Michaela Yorka.
Obraz powstał na motywach książki "Świadectwo", która ukazała się w Polsce w 2007 r. nakładem Wydawnictwa TBA. Książka jest zapisem rozmowy, którą z kard. Stanisławem Dziwiszem przeprowadził pisarz i dziennikarz Gian Franco Svidercoschi. Wspomnienia zostały podzielone w książce na dwie części - "Okres polski" i "Czas pontyfikatu". Kard. Dziwisz opowiada o niemal 40 latach swojej posługi u boku Karola Wojtyły: 12 latach w Krakowie i 27 latach w Watykanie.
Scenariusz filmu napisali Gian Franco Svidercoschi, Paweł Pitera i ks. Paweł Ptasznik. Zdjęcia kręcono od października 2007 r. w Watykanie, Polsce (w Krakowie i Wadowicach), we Włoszech, w Niemczech i Portugalii. Muzykę do filmu skomponowali słynny grecki artysta Vangelis - nagrodzony Oscarem za muzykę do filmu "Rydwany ognia" oraz polski muzyk Robert Janson.
<span style="font-weight: bold">"Senność"</span> Magdaleny Piekorz powstała na podstawie scenariusza Wojciecha Kuczoka. To opowieścią o ludziach, którzy po okresie egzystowania w emocjonalnym letargu i udręczenia własną niemocą postanawiają odmienić swoje życie. Głównymi bohaterami tej historii są Robert, Róża i Adam.
Robert to pisarz, rozgoryczony autor jednej wybitnej książki. Pozostając pod dozorem żony i jej koszmarnej rodziny, od lat nie napisał ani słowa. Swoją pracownię zaczyna uważać za więzienie.
Róża była niegdyś sławną aktorką teatralną, jednak odkąd została żoną despotycznego karierowicza - "Pana Męża" - cierpi na narkolepsję i całe dnie spędza w domowej samotni.
Adam to z kolei młodym lekarzem naznaczonym piętnem tradycyjnego, prowincjonalnego wychowania. Rodzice lokują w nim wielkie ambicje, jednak on wie, że nigdy ich nie zadowoli. Adam odkrywa w sobie fizyczną fascynację mężczyznami.
W filmie występuje Krzysztof Zawadzki(Robert), Małgorzata Kożuchowska (Róża) i Rafał Maćkowiak (Adam), a także Michał Żebrowski i Bartosz Obuchowicz.
W piątek do polskich kin trafi również nowy film w Fatiha Akina <span style="font-weight: bold">"Na krawędzi nieba"</span>. Akin, znany w Polsce ze swojego filmu "Głową w mur", zrealizował go na podstawie własnego scenariusza, za który zdobył nagrodę na ubiegłorocznym festiwalu w Cannes.
Emerytowany wdowiec Ali, imigrant turecki, spotyka turecką prostytutkę Yeter. Jego syn Nejat, nauczyciel języka niemieckiego, nie pochwala ojcowskiej fascynacji Yeter. Jednak, gdy odkrywa, że kobieta zarobione pieniądze wysyła do Turcji, by opłacić szkołę swojej córki, zaczyna się o nią troszczyć. Jest to powodem narastającego konfliktu między ojcem i synem. Gdy Yeter niespodziewanie dotyka śmierć, Nejat postanawia odnaleźć jej córkę - wyjeżdża do Stambułu.
Z Niemiec na polskie ekrany wchodzi również <span style="font-weight: bold">"Free Rainer"</span> Hansa Weingartnera, który kilka lat temu zwrócił uwagę na siebie filmem "Edukatorzy". W swoim najnowszym filmie powraca do klimatu kontestacji współczesnej kultury zagubionej w pogoni za pieniądzem i otępiałem przez świat mediów.
"4 godziny dziennie - tyle czasu przeciętny Europejczyk spędza przed telewizorem. Kiedy zobaczyłem tę liczbę w porannej gazecie, nie mogłem uwierzyć. Zróbmy kalkulację: 8 godzin pracy, 1 godzina na dojazd, 1 na powrót, 1 na jedzenie, 1 na trawienie, 1 na podstawy higieny. Zostaje 5 godzin. To by oznaczało, że przeciętny Europejczyk spędza 80% swojego wolnego czasu przed telewizorem!" - mówił reżyser.
Tym razem Weingarner opowiada o bogatym producencie telewizyjnym, który dorobił się dzięki ogłupiającym programom. W jego najnowszym hicie mężczyzna zdobywa ojcostwo, jeśli jego plemnik wygra w mikroskopijnym wyścigu do komórki jajowej. Gdy pewnego razu przeżywa wypadek samochodowy, postanawia zmienić oblicze telewizji.
W nadchodzący weekend czeka nas również <span style="font-weight: bold">"Eagle Eye"</span>, produkcja Stevena Spielberga w reżyserii D.J. Caruso ("Złodziej życia").
Jerry Shaw (LaBeouf) i Rachel Holloman (Michelle Monaghan) to dwoje obcych sobie ludzi, którzy zostają na siebie skazani odbierając połączenia telefoniczne od tajemniczej kobiety, której nigdy wcześniej żadne z nich nie spotkało. Grożąc im i ich rodzinom, kobieta zmusza Jerry 'ego i Rachel do uczestniczenia w serii wyjątkowo niebezpiecznych wydarzeń, wykorzystując wszelkie dostępne technologie, aby kontrolować każdy ich ruch. W miarę upływu czasu, dwoje zwyczajnych ludzi staje się poszukiwanymi zbiegami, którzy muszą ściśle ze sobą współpracować, aby odkryć, co tak naprawdę wokół nich się dzieje. Walcząc o życie, stają się pionkami w grze niewidocznego wroga, który wydaje się mieć nieograniczoną moc w manipulowaniu nimi.