DOBRE!
STAROŻYTNOŚĆ
Nowy Testament:
- Syn marnotrawny przeżywa wewnętrzną przemianę, gdy popada w nędzę. Z niefrasobliwego młodzieńca przeradza się w człowieka myślącego i żałującego za swe grzechy.
Syn marnotrawny przechodzi metamorfozę gdy jest w skrajnej nędzy(wypasa świnie). Z utracjusza i lekkoducha staje się człowiekiem myślącym i żałującym swych grzechów. Decyduje się wrócić do ojca.
- Szaweł prześladował Chrystusa i jego uczniów. W drodze do Damaszku ukazał mu się Jezus . To spowodowało jego nawrócenie i wewnętrzną przemianę/metamorfozę.
W drodze do Damaszku( gdzie miał pojmać wielu wyznawców Chrystusa), ukazał mu się Jezus. Odtąd głosił on, że Chrystus jest Mesjaszem i Synem Bożym.
OŚWIECENIE
- „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki”- Mikołaj niedoświadczony, lekkomyślny szlachcic, po powrocie z wyspy Nipu stał się wzorowym obywatelem i gospodarzem. Jego spojrzenie na świat i życie stało się bardziej refleksyjne, dzięki temu osiągnął ład i harmonię w swej egzystencji.(Metamorfoza-skutek doświadczeń nabytych na wyspie Nipu.)
ROMANTYZM
- „Nie-Boska komedia”- Hrabia Henryk to początkowo małżonek, poeta. Jego małżeństwo rozpada się, a fałsz tworzonej przez niego poezji zostaje zdemaskowany. Z chwilą wybuchu rewolucji hrabia przemienia się w żołnierza walczącego o honor, przeciwko rewolucji, która dla niego jest wyłącznie siłą niszczącą.
Henryk to bohater typowo romantyczny. Jest wybitnie uzdolnionym poetą, ma poczucie wyższości, pogardza innymi, jest pyszny, a te wady prowadzą do klęski. Poszukuje idealnej kochanki, dlatego tak łatwo daje się zwieść Dziewicy będącej dla niego uosobieniem „żywej poezji”. Ale okazuje się ona wcieleniem Szatana, a poezja tworzona przez Henryka jest stereotypowa, martwa. Widząc tragedię, jaka dotknęła jego rodzinę(zona popada w obłęd) hrabia Henryk wyrzeka się poezji, będzie go ona jednak prześladować przez całe życie. W części III Henryk jest działaczem społecznym, przywódcą arystokracji. W rewolucyjnym chaosie potrafi właściwie ocenić sytuację.
- „Pan Tadeusz”- Soplica Jacek z warchoła szlacheckiego i zabójcy stał się prawym żołnierzem, pokutnikiem, emisariuszem, przyjął nazwisko Robak na znak pokory. (Metamorfoza wewnętrzna jako droga do odpokutowania win)
POZYTYWIZM
- „Potop”- Andrzej Kmicic pod wpływem uczuć do Oleńki Billewiczówny zmienia się z sarmackiego warchoła w patriotę. Ta przemiana połączona jest ze zmianą nazwiska z Kmicic na Babinicz, pod przybranym nazwiskiem działa na rzecz ojczyzny, by odkupić swą zdradę i winę.(Metamorfoza wewnętrzna- chęć odpokutowania win)
Przed jej poznaniem łamał prawo, sam wymierzał sprawiedliwość. Później sprawa poświęceń dla ojczyzny stała się dlań najważniejsza. Dzieje Kmicica można uznać za konfigurację losów ówczesnej polskiej szlachty.
- „Zbrodnia i kara”- Raskolnikowa można wykorzystać i do dobrej i do złej przemiany, jednak sądzę, że bardziej wyraziste będzie te jednak dobre. Można też zaznaczyć, że np. schodzi z dobrej drogi na złą, po której wraca dostąpiwszy ‘łaski’.
Raskolnikow morduje starą lichwiarkę, ponieważ uważa, że stoi ponad prawem. Zbrodnia odciska na nim swoje piętno. Raskolnikow ulega przemianie-umiera wewnętrznie, przestaje czuć się człowiekiem, mówi do Soni, że zabijając lichwiarkę, zabił samego siebie. Dopiero na katordze Raskolnikow dostępuje łaski drugiej- tym razem pozytywnej przemiany wewnętrznej: odzyskuje zdolność do żalu za grzechy, otrzymuje łaskę skruchy.
MŁODA POLSKA
- „Ludzie bezdomni”- Doktor Judym pochodzi z ubogiej rodziny szewca alkoholika. Dzięki pomocy ciotki opuszcza dom ojca, kończy studia, wyjeżdża do Paryża. Chociaż osiągnął społeczny awans, to jednak wciąż najważniejsi są dla niego ludzie z warstw najuboższych. Myśl o nich jest powodem jego ostatecznej przemiany: rezygnuje z życia osobistego by poświęcić się działaniu na rzecz najuboższych. (Metamorfoza na rzecz pomocy najuboższym)
DWUDZISTOLECIE MIĘDZYWOJENNE
- „Mistrz i Małgorzata”- Poncjusz Piłat- nieczuły, okrutny zmienia się po skazaniu Jeszui – dręczą go wyrzuty sumienia, cierpi gdyż uświadomił sobie niewinność Ha-Nocri.( Metamorfoza pod wpływem doświadczeń życiowych)
LITERATRURA WSPÓŁCZESNA
- „Dżuma”- Ojciec Panelux głosi początkowo, że dżuma to kara za grzechy. Jego postawa ulega przemianie, gdy widzi śmierć niewinnego dziecka. Od tego momentu twierdzi, że nie można wyjaśnić wyroków Boga, i albo wierzy się w Boga i przyjmuje wszystko albo się Go odrzuca.(Metamorfoza pod wpływem doświadczeń życiowych)
ZŁE!
RENESANS
- „Makbet”- Czarownice mają wpływ na Makbeta i budzą w nim uśpioną do tej pory żądzę władzy. Także w Lady Makbet proroctwa wzbudzają mroczne siły zła, co owocuje nakłonieniem męża do zabicia króla Duncana. To morderstwo pociąga za sobą inne.
Jest to studium przemiany człowieka pod wpływem demonicznych mocy. Budzą one w tytułowym bohaterze uśpioną żądzę władzy, przepowiadają mu godności, o jakich nie marzył.
BAROK
- „Świętoszek”- Tartuffe, wyrachowany hipokryta, udaje bardzo pobożnego człowieka. Pod jego wpływem przemianie ulega łatwowierny Orgon, który z przeciętnego ojca rodziny staje się tyranem.(Przemiana jako sposób na osiągnięcie celu-zła)
Orgon stara się jak najbardziej upodobnić do Tartuffe’a.
ROMANTYZM
- „Kordian”- Tu jest to złożone i może być konfliktowe, najlepiej jeśli chodzi o wybranie do pracy skonsultować się z nauczycielką.
Przemiany Kordiana to efekt poszukiwań przez niego celu i sensu życia, idei, która wymagałaby od niego poświęcenia. Sceptycznie odnosi się do istniejących wartości. Doświadczenia zdobyte podczas podróży po Europie pogłębiają jego krytycyzm. Ostateczna przemiana bohatera i określenie celu życia następuje na szczycie Mont Blanc. Za jedyną wartość godną poświęceń bohater uznaje wolność ojczyzny.(Metamorfoza wewnętrzna- skutek krytycznej oceny świata.)
- „Nie-boska komedia”- Maria, żona hrabiego, początkowo łagodna i podporządkowana mężowi, popadła w obłęd, gdy hrabia ją porzucił. Zachorowała psychicznie- obsesyjnie pragnęła stać się poetką.
- „Balladyna”- Balladyna, przeciętna dziewczyna, aby porzucić swój stan dzięki małżeństwu z rycerzem Kirkorem, zabija swoją siostrę Alinę, która jest jej rywalką. Zdobywa koronę i staje się królową(Przemiana na gorsze- skutek żądzy panowania nad światem)
Krocząc drogą zbrodni, opanowana żądzą władzy zdobywa upragnioną koronę.
POZYTYWIZM
- „Ojciec Goriot” H. Balzak- Nie wiem czy to jest w spisie lektur obowiązkowych…
Eugeniusz de Restignac to młodzieniec uczciwy i skromny. Jednakże kontakt ze światem arystokracji paryskiej powoduje, że jego celem staje się wejście na salony i zdobycie pieniędzy za wszelką cenę. (Metamorfoza- skutek wpływu środowiska.)
LITERATURA WSPÓŁCZESNA
- „Inny świat”- Książka ta ukazuje jak człowiek się zmienia w ekstremalnych warunkach stworzonych przez łagry. Instynkt samozachowawczy wypiera moralność, cielesność zmusza do zachowań potępianych w normalnych czasach, humanitaryzm zostaje stłumiony przez głód o pożądanie.
aralk napisał(a):Duzzz pewnie ten moj tumanek tez bedzie potrzebowal pomocy zglosze sie z prosba pewnie nie raz
Agrest napisał(a):A będzie to jeszcze konieczne? Słyszałam, że prezentacja ma zniknąć w przeciągu paru lat. Oby.
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości