przez Lilia ❀ » 24 maja 2011, o 12:19
Tegoroczny festiwal w Opolu pod znakiem jubileuszy
Jubileuszowe koncerty „Teleexpressu” i „Lata z Radiem”, uroczysty wieczór z okazji 70-tych urodzin Ewy Demarczyk, „SuperJedynki”, „SuperPremiery” i „SuperDebiuty” oraz kabaretony to najważniejsze wydarzenia tegorocznego festiwalu w Opolu.
48. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki Opole 2011 odbędzie się 10 i 11 czerwca. Po przerwie spowodowanej generalnym remontem, impreza powraca do opolskiego amfiteatru, który jest teraz główną częścią nowego Narodowego Centrum Polskiej Piosenki. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, tegoroczny festiwal będzie trwał tylko dwa dni – nie będzie trzeciego dnia, który miał być – według doniesień medialnych – współorganizowany przez Radio ZET. Wydarzenie w całości finansowane jest przez TVP oraz przez Miasto Opole.
Transmitowany przez TVP 1 festiwal rozpocznie się w piątek o godz. 20.20 koncertem zatytułowanym „Telehity w Teleexpressowym tempie”, który poprowadzą Maciej Orłoś, Marek Sierocki oraz Beata Chmielowska-Olech.
Na scenie będzie można zobaczyć: Marylę Rodowicz, Patrycję Markowską, Ryszarda Rynkowskiego, Afromental, Andrzeja Piasecznego oraz zespoły Kombi, Feel i Blue Cafe. Wszyscy wykonawcy zaprezentują po dwa utwory własne oraz po jednym światowym hicie w autorskiej interpretacji.
Tego samego dnia będzie można zobaczyć trzyczęściowy „SuperWieczór”, podczas którego odbędą się: „SuperJedynki”, „SuperPremiery” oraz „SuperDebiuty”. Poszczególne części poprowadzą: Robert Janowski i Paulina Chylewska, Jarosław Kret i Przemysław Babiarz oraz Odeta Moro-Figurska i Piotr Kędzierski. Podczas „SuperJedynek” artyści zmierzą się w czterech kategoriach: „SuperPrzebój” (Patrycja Markowska i Ania Wyszkoni), „SuperPłyta” (Ewa Farna i Maryla Rodowicz), „SuperZespół” (Acid Drinkers i Manchester) oraz „SuperArtysta” (Kasia Kowalska i Stanisław Soyka). Z kolei w koncercie „SuperPremier” walczyć będą piosenki Zakopower, SheMoans, Kasi Wilk oraz Juliusza Nyka. W „SuperDebiutach” o miano najlepszego nowego artysty walczyć będą: Marcin Chudziński, Michał Bober, Neony i Sławomir Bieniek.
Piątkowy wieczór zakończy kabareton. Jego motywem przewodnim będzie polska prezydencja w Unii Europejskiej, a wystąpią: Kabaret Moralnego Niepokoju, Grupa MoCarta, Kabaret Paranienormalni, Kabaret Skeczów Męczących, Kabaret pod Wyrwigroszem i Krzysztof Piasecki.
Drugi dzień festiwalu rozpocznie koncert z okazji 40-lecia „Lata z Radiem” (emisja w TVP 1 od 20.20). Na scenie pojawią się współcześni wykonawcy, którzy zaśpiewają piosenki artystów sprzed lat. Ania Wyszkoni, Zbigniew Wodecki, Kayah, Halina Mlynkowa, Ryszard Rynkowski, Varius Manx, Stachursky, Formacja Nieżywych Schabuff, Ania Rusowicz, Anna Józefina Lubieniecka, Kobranocka, StarGuardMuffin oraz Łukasz Zagrobelny zaśpiewają utwory Karin Stanek, Agnieszki Osieckiej, Krzysztofa Klenczona, Czesława Niemena, Marka Grechuty, Ady Rusowicz oraz Grzegorza Ciechowskiego.
Tego samego dnia, w drugiej części wieczoru odbędzie się koncert zatytułowany „Legenda tych lat - W hołdzie Ewie Demarczyk”. Koncert zostanie wyreżyserowany przez Magdalenę Piekorz, a poprowadzi go Marcin Kydryński. W repertuarze legendarnej polskiej pieśniarki Ewy Demarczyk zaprezentują się: Kayah, Justyna Steczkowska, Anna Czartoryska, Katarzyna Groniec, Sonia Bohosiewicz, Ania Dąbrowska, Magda Kumorek oraz Kinga Preis. W finale koncertu Ewa Demarczyk ma zostać uhonorowana medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Nie wiadomo jednak, czy artystka osobiście pojawi się na opolskiej scenie.
Tegoroczne festiwalowe spotkanie w Opolu zakończy wieczorny show kabaretowy w reżyserii Beaty Harasimowicz. Na scenę opolskiego Amfiteatru trafi po raz pierwszy osiem kabaretów wyłonionych w drodze konkursu. Każdy z nich przedstawi swój własny krótki program. Gospodarzem wieczoru będzie Artur Andrus. O tytuł opolskiej gwiazdy jutra będą rywalizować: Nowaki, Jurki, Kacper Ruciński, Szarpanina, Słuchajcie, Liquidmime, Ciach i Made In China.
Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Piotr Klatt, którego wspomaga ekipa produkcyjna, pracująca pod okiem producentki Krystyny Łączyńskiej. Rzecznikiem prasowym został Maciej Orłoś.
W ubiegłym roku opolski festiwal został przeniesiony z czerwca na wrzesień i trwał trzy dni (10-12 września 2010). Średnia widownia festiwalu wyniosła 2,83 mln osób (o ponad milion widzów mniej niż w roku 2009), a udział TVP1 w czasie transmisji imprezy ukształtował się na poziomie 27,38 proc. w grupie 4+ i 22,36 proc. w grupie komercyjnej 16-49
“Man. God. Roarke. An interesting and flattering lineup.”
“Safe men are for marrying. Dangerous men are for pleasure.”