przez Lilia ❀ » 13 listopada 2009, o 14:39
<span style="font-size: 24px; line-height: normal">Co obejrzeć w kinie?</span>
Nagrodzona Złotymi Lwami w Gdyni czarna komedia "Rewers", dokument "Polański. Ścigany i pożądany", nowelowa opowieść "Demakijaż" oraz bułgarski dramat "Bunt L." trafią w piątek, 13 listopada, na ekrany polskich kin.
<span style="font-weight: bold">
"Rewers"</span>
Wyreżyserowany według scenariusza pisarza Andrzeja Barta film uhonorowano w Gdyni sześcioma nagrodami. Oprócz Złotych Lwów, były to nagrody za: najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą - dla Agaty Buzek, najlepszego aktora drugoplanowego - dla Marcina Dorocińskiego oraz za najlepsze zdjęcia, muzykę i charakteryzację.
Filmowa perełka, której reżyser bawi się konwencjami kina - to opinie polskich krytyków o debiutanckiej pełnometrażowej fabule 36-letniego Borysa Lankosza. Docenili ją także krytycy zagraniczni. "Rewers" zdobył prestiżową nagrodę FIPRESCI, przyznaną przez Międzynarodową Federację Prasy Filmowej na tegorocznym Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym.
"Wielowarstwowa, pięknie opowiedziana, stylowa historia, dotycząca spraw ważnych. Znakomite nawiązania do tradycji filmu noir. Wspaniałe, czarno-białe zdjęcia" - to opinia FIPRESCI.
Obok Buzek i Dorocińskiego, w obsadzie filmu są m.in. Krystyna Janda, Anna Polony, Adam Woronowicz i Bronisław Wrocławski. Autorem zdjęć jest Marcin Koszałka, a muzyki Włodek Pawlik.
"Rewers" jest opowieścią o trzech kobietach: 30-letniej Sabinie oraz jej matce i babci. Akcja rozgrywa się w 1952 roku w Warszawie - w czasach stalinizmu. Sabina (Agata Buzek), "szara myszka", właśnie przekroczyła trzydziesty rok życia. Jej matka obawia się, że dziewczyna ma przed sobą wizję staropanieństwa. Ku radości matki, w życiu Sabiny pojawia się skłonny do romantycznych gestów Bronisław (Marcin Dorociński), wyglądem przypominający Humphreya Bogarta. Sabina przeżywa pełen uniesień romans. Wkrótce jednak odkrywa, że Bronisław specjalnie wkradł się w jej łaski i że ma ukryty plan.
<span style="font-weight: bold">
"Polański. Ścigany i pożądany"</span>
Półtoragodzinny dokument, jest wspólną produkcją USA i Wielkiej Brytanii. Dotyczy wydarzeń z 1977 roku, w wyniku których reżyser Roman Polański, oskarżony o gwałt na 13-letniej dziewczynce, uciekł przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości do Francji.
Film Mariny Zenovich powstawał pięć lat. Reżyserka zdołała dotrzeć do najważniejszych osób związanych z głośnym procesem - w tym do samej ofiary, Samanthy Gailey (obecne nazwisko: Samantha Geimer) - próbując odpowiedzieć na pytanie, jak dokładnie przebiegały wydarzenia i dlaczego Polański zdecydował się na ucieczkę z USA.
Dokument został ukończony w 2008 roku. W grudniu 2008 roku adwokaci Polańskiego wystąpili do sądu w Los Angeles z wnioskiem o oddalenie zarzutów wobec artysty, argumentując, że podczas procesu w 1977 roku prokuratura i sąd dopuściły się poważnych uchybień. Powołali się właśnie na film Zenovich.
Z dokumentu wynika, że prowadzący sprawę Polańskiego sędzia Laurence J. Rittenband (zmarły w 1993) poszedł z reżyserem na ugodę i obiecał mu łagodny wyrok za przyznanie się do winy - zamierzał ją jednak złamać, skazując filmowca dla przysporzenia sobie popularności.
<span style="font-weight: bold">"Demakijaż"</span>
To wspólny projekt debiutujących polskich reżyserek. Złożyły się na niego trzy półgodzinne historie: "Non stop kolor" w reżyserii Marii Sadowskiej, "Droga wewnętrzna" Doroty Lamparskiej i "Pokój szybkich randek" Anny Maliszewskiej.
"Non stop kolor" Marii Sadowskiej doskonale i z ogromnym wyczuciem pokazuje muzyczne środowisko warszawskiego clubbingu, czyli pokolenie bez rewolucji i kultury, kochające muzykę i nieustającą zabawę.
"Droga wewnętrzna" Doroty Lamparskiej jest alegoryczną opowieścią o wyborach ludzi i ograniczeniach, z jakimi się nieustannie spotykają.
"Pokój szybkich randek" Anny Maliszewskiej to przejmująca historia o naturze miłości w obliczu nagłego nieszczęścia i próby czasu. Warto zaznaczyć, że pierwszoplanowa aktorka z tego filmu, Magdalena Czerwińska, właśnie dostała nominację do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego.
Filmy te, różne stylistycznie, posiadają jednak cechy wspólne. Pokazują młodych bohaterów na życiowym zakręcie. Każdy z nich stoi przed podjęciem jakieś ważnej, życiowej decyzji. Każdy musi się zastanowić, odnaleźć siebie i dokonać wyboru co dalej.
W "Demakijażu" wystąpili m.in.: Krzysztof Stroiński, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Grażyna Barszczewska, Adam Woronowicz, Marian Dziędziel, Borys Szyc i Magdalena Cielecka.
<span style="font-weight: bold">
"Bunt L."</span>
W Polsce obraz otwierał Przegląd Filmów Bułgarskich "Spojrzenie na kino bułgarskie", tytuł gościł również na międzynarodowych festiwalach, m.in. w Montrealu (sekcja Focus on World Cinema) oraz Sofii (Filmy Bułgarskie).
Bułgaria, rok 1986. Loris, jeden z najlepszych absolwentów wydziału języków obcych, przygotowuje się do balu kończącego studia. Ten wieczór ma być jego przepustką do wolności. Chłopak upiera się by założyć frak dziadka i nie chce ani minuty czekać na koleżankę.
Gdy wszyscy koledzy świętują najpiękniejszą noc w życiu, on napełnia wodą dętkę od roweru i wskakuje na statek, który płynie na Zachód. Nie wie jednak, że ktoś, kto poczuł się tej nocy skrzywdzony, był świadkiem tajemnej ucieczki... Odtąd jego życie potoczy się zupełnie innym torem.