przez Lilia ❀ » 2 października 2009, o 14:46
<span style="font-size: 18px; line-height: normal">Kolorowy weekend w kinie</span>
W kinach jesienne przesilenie. W kolorowym zestawie premier znalazły się oczywiście wesołe komedie romantyczne (licealne "Kocham Cię, Beth Cooper" i wielkomiejski "Przypadkowy mąż"), ale nie zabrakło również miejsca dla dwóch trzymających w napięciu rosyjskich produkcji (brutalne "Słowo jak głaz" i uduchowiony "Dzień w Juriewie"), przejmującego dramatu "Weronika postanawia umrzeć" i dokumentalnej fantazji "Moje Winnipeg".
<span style="font-weight: bold">Moje Winnipeg</span>
Dokumentalna fantazja kanadyjskiego reżysera Guya Maddina. Jednocześnie oniryczna i tajemnicza, i dziwacznie zabawna. Reżyser pokazuje nam swoje rodzinne miasto Winnipeg widziane "oczyma duszy swojej". W filmie widać wielkie kulturowe fascynacje reżysera: nieme kino, kicz, surrealizm, gotyckie powieści grozy, a także historie jego rodziny i traumatyczne dzieciństwo.
<span style="font-weight: bold">Dzień w Juriewie</span>
To tajemnicza i nastrojowa opowieść o macierzyństwie, o odkrywaniu siebie na nowo, wreszcie o Rosji. W tym dramacie punktem wyjścia również jest powrót do rodzinnego miasta, ale akcja płynie w zupełnie innym kierunku. Na początku poznajemy kobietę skupioną na sobie i swojej karierze - słynna śpiewaczka operowa Luba przyjeżdża z synem Andriejem ostatni raz zobaczyć zapadłą wieś Juriewo, w której kiedyś się wychowała. Andriej znika tam bez śladu. Dopiero wtedy zdesperowana Luba zaczyna rozumieć, że to właśnie syn jest dla niej najważniejszy w życiu. W jego poszukiwaniach pomaga jej jeden z lokalnych policjantów.
<span style="font-weight: bold">Słowo jak głaz</span>
Film pokazujący całkiem inną Rosję. Współczesna Moskwa - błyszcząca, europejska, lecz jednocześnie brutalna. Miasto nadziei i niespełnionych oczekiwań, gdzie wygrywa silniejszy. To film o dwudziestolatkach, którzy chcą w Rosji należeć do Zachodu. Główny bohater, Anton, po odbyciu służby wojskowej wstępuje do policji. Nie walczy jednak ze złymi przestępcami, jak amerykańscy stróże prawa. Jest cyniczny i obojętny, przyjmuje łapówki, chroni prostytutki przed więzieniem jednocześnie je wykorzystując. Społeczna tematyka filmu robi na widzu duże wrażenie.
<span style="font-weight: bold">Weronika postanawia umrzeć</span>
Wzruszający film oparty na bestsellerowej książce Paulo Coehlo z pewnością przyciągnie wielu widzów, którzy tak jak główna bohaterka, nie potrafią odnaleźć sensu w swoim codziennym, płaskim życiu. Weronika innym wydaje się perfekcyjnie szczęśliwa, sama jednak czuje niedosyt i postanawia odebrać sobie życie. Próba samobójcza nie do końca się udaje - dziewczyna budzi się w szpitalu psychiatrycznym i dowiaduje się, że co prawda jeszcze żyje, ale już bardzo niedługo. Zaczyna doceniać to, co jej pozostało.
Dla polskiej widowni szczególne znaczenie może mieć fakt, że ekranizacji podjęła się utalentowana Emily Young, która swój dyplom reżyserski uzyskała na łódzkiej "filmówce". Niezauważona do tej pory w Polsce Emily ma na swoim koncie już wiele prestiżowych nagród, m.in. BAFTA.
<span style="font-weight: bold">Przypadkowy mąż</span>
Komedia romantyczna w gwiazdorskiej obsadzie. W życiu dr Emmy Lloyd (Uma Thurman) nic nie jest przypadkowe. Starannie planuje swoje radiowe audycje sercowe i po długich przemyśleniach ułożyła idealny poradnik, jak pielęgnować "Prawdziwą miłość". W jej życiu wszystko układa się jak w zegarku, a właśnie nadszedł dla niej czas na idealny ślub ze swoim idealnym narzeczonym (Colin Firth).
Jednak nie wszystkim wiedzie się tak dobrze jak jej. Strażak Patrick Sullivan (Jeffrey Dean Morgan) nie wyszedł dobrze na radach pani doktor - właśnie przez nie rzuciła go dziewczyna i teraz mężczyzna zrobi wszystko, żeby popsuć życie "Cioci Dobra Rada". Wpada na dość niecodzienny pomysł - "zostaje" jej mężem.
<span style="font-weight: bold">"Kocham Cię, Beth Cooper"</span>
Denisowi Coovermanowi przypadł zaszczyt wygłaszania mowy pożegnalnej na koniec liceum. Chłopak był piątkowym uczniem, robił karierę w gazetce. Jednym słowem - był szkolną ofermą. Przez cztery lata chodzenia do ogólniaka nie zaznał żadnej z licealnych przyjemności - nie wracał do domu po wyznaczonej godzinie, nie zniszczył mienia, nie pił, nie bił się, nie imprezował. Od lat skrywa uczucie do Beth, jednej z najpopularniejszych dziewczyn w szkole. Najlepszy kumpel Denisa, Rick namawia go do wyznania swoich uczuć podczas mowy pożegnalnej. Cztery słowa: "Kocham Cię, Beth Cooper!" rujnują jego opinię w oczach pedagogów, ale za to zapewniają mu niesamowitą przygodę na imprezie na zakończenie liceum.