O Autorce
Maria Rodziewiczówna pseudonim Żmogas, Maro, Weryho (ur. 2 lutego 1863 we wsi Pieniucha na Grodzieńszczyźnie, zm. 16 listopada 1944 na folwarku Leonów koło Żelaznej pod Skierniewicami) – polska pisarka, członkini Warszawskiego Towarzystwa Teozoficznego.
W 1881 umarł ojciec Rodziewiczówny. Po jego śmierci zaczęła ona stopniowo przejmować kontrolę nad majątkiem aż do 1887, gdy przejęła go formalnie (wraz z obciążeniem w postaci długów ojca i stryja, a także koniecznością spłaty rodzeństwa). Obcięła krótko włosy (za zezwoleniem matki) i w krótkiej spódnicy i męskim żakiecie zajęła się zarządzaniem Hruszową, która nie przynosiła jednak większych dochodów (przy dużym areale na ziemię uprawną przypadała najwyżej jedna trzecia).
W 1882 r. Maria Rodziewiczówna zadebiutowała drukując pod pseudonimem Mario w 3 i 4 numerze „Dziennika Anonsowego” dwie nowelki Gamę uczuć i Z dzienniczka reportera. Pod tym samym pseudonimem opublikowała w 1884 w redagowanym przez Marię Konopnicką „Świcie” nieco obszerniejsze opowiadanie Jazon Bobrowski, a w 1885 humoreskę Farsa panny Heni. Debiutem powieściowym Rodziewiczny był Straszny dziadunio, którym wygrała w 1886 konkurs ogłoszony przez „Świt”. Powieść opublikowano w odcinkach.
W 1935 została odznaczona Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury, a w 1937 roku, za zasługi na polu literatury, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Więcej tu.
Twórczość
- Anima Vilis
Atma
Barbara Trzyźnianka
Barcikowscy
Błękitni
Byli i będą
Czahary
Czarny bóg
Czarny chleb
Dewajtis
Farsa panny Heni
Filantrop
Florjan z Wielkiej Hłuszy
Gniazdo Białozora
Historia o białym wole
Hrywda
Jaskółczym szlakiem, wydane również pt. Lew w sieci
Jazon Bobrowski
Jerychonka
Joan VIII, 1 - 12
Kądziel
Klejnot
Kwiat lotosu
Lato leśnych ludzi
Macierz
Magnat
Między ustami a brzegiem pucharu
Na fali
Na wyżynach
Nad program
Niedobitowski z granicznego bastionu
Nieoswojone ptaki
Ona
Pleśń
Pożary i zgliszcza
Ragnarok
Rupiecie
Ryngraf
Straszny dziadunio
Szary proch
Światła
Wrzos
Wygnańcy
Z głuszy
Ciekawostki
Maria Rodziewiczówna i Filmweb