Teraz jest 4 października 2024, o 11:21

Publicystyka

O rynku wydawniczym i księgarskim, świecie redaktorów i tłumaczy oraz procesach towarzyszących literaturze
Avatar użytkownika
 
Posty: 21223
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15

Post przez Agrest » 28 maja 2009, o 00:54

Miejsce warsztatowe - naturalnie Obrazek



Dlatego jestem za spięciem bloga i forum - blog informacyjny i na zewnątrz, forum towarzyskie, warsztatowe i bardziej wewnętrzne Obrazek Uzupełniają się. Wiele osób jest zainteresowanych recenzjami etc, ale nie odczuwa potrzeby udzielania się na forum.

Avatar użytkownika
 
Posty: 997
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14
Ulubiona autorka/autor: chase loretta

Post przez olly3 » 28 maja 2009, o 13:09

Agrest, masz rację. Przede wszystkim zaklepać nazwę na jakimś blogu. Jest już taki chomik.

W ogóle blog jako miejsce ogólnodostępne jest świetnym pomysłem, zwłaszcza że na forum trzeba się logować, a pewne tematy są dostępne od określonej liczby postów.

Warsztat - choćby recenzje - mamy na forum. Więc na bloga trafiałyby już oszlifowane artykuły.

W związku z blogiem rozwinęłabym też dział recenzje o dział publicystyki - artykuły okołoksiążkowe pisane przez forumowiczki, np. tekst o ulubionej autorce, ogólnie o romansie itd.

Pytanie tylko, czy byłyby osoby zainteresowane pisaniem takich rzeczy?

Avatar użytkownika
 
Posty: 45389
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14
Lokalizacja: Czytam, więc jestem.
Ulubiona autorka/autor: N.R./JD.Robb/Krentz/Quick/Castle/L.Kleypas/Ch.Dodd

Post przez Lilia ❀ » 28 maja 2009, o 13:30

Chomik należy do Kamili W.



Blog jest o tyle fajny, że komentarze/oceny można pisać bezpośrednio pod właściwym tematem, tutaj tytułem książki. Wszystko wygląda przejrzyście.

Avatar użytkownika
 
Posty: 21223
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15

Post przez Agrest » 28 maja 2009, o 14:45

I taki np blogspot ma różne funkcje ułatwiające życie - opcję ', powiadomienia o nowych postach...

Avatar użytkownika
 
Posty: 6429
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14

Post przez Liberty » 28 maja 2009, o 15:40

Jak zwykle jestem spóźniona Obrazek

Podoba mi się pomysł z blogiem, choć nigdy żadnego nie prowadziłam i od strony technicznej jestem zielona. Ale blogi są czytane częściej niż fora i łatwiej za ich pomocą dotrzeć do reszty świata. Nie jestem przekonana do wspólpracy z wydawnictwem. tzn. byłoby dobrze gdyby wydawnictwa informowały nas o swoich planach wydawniczych, ale nie do końca podoba mi się pomysł z proponowanym konkursem na recenzję książki danego wydawnictwa z nagrodą w tle. Dla mnie recenzja o tyle ma sens, o ile nikt za nią nie przewiduje nagrody, a więc nie opłaca w żaden sposób pozytywnej recenzji. A tego oczekiwałoby wydawnictwo.

Wiem, że w Polsce jest kilka portali np. Esensja, które dostają od wydawnictw książki jako materiały promocyjne, ale nie wchodzą w żadną inną zależność, czyli recenzenci piszą krytycznie i szczerze. Ale na taką pozycję trzeba sobie zapracować, czyli wydawnictwa muszą się liczyć z takim miejscem w sieci.

Ale jestem za rankingiem i wysłaniem jakiegoś graficznego znaku wydawnictwom przez nas wyróżnionym.

Avatar użytkownika
 
Posty: 21223
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15

Post przez Agrest » 28 maja 2009, o 16:01

O, to, to Obrazek



Konkurs na recenzję z nagrodą książową to może być dla czytelniczek takiego bloga (i to akurat bardzo dobry pomysł), ale nie dla ' recenzentek. (Na forum ciężej byłoby z taką granicą)

Avatar użytkownika
 
Posty: 6429
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14

Post przez Liberty » 28 maja 2009, o 16:27

Ten problem dotyczy polskich stron i zagranicznych. Jeśli pada na taką stronę podejrzenie, że "pracuje" na rzecz któregoś z wydawnictw, strona traci wiarygodność. I nie widze się w roli osoby piszącej na zamówienie. Jak mi się coś nie podoba, to o tym piszę. Ale wiecie, ostatnio z tym problem w Polsce jest. Awantura o animowość, szantaż, groźby. Afera przy blogu Kataryny już osiągnęła rozmiary dające się przerobić na książkę, albo film Obrazek

Avatar użytkownika
 
Posty: 28606
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14
Lokalizacja: i keep moving to be stable
Ulubiona autorka/autor: Shelly Laurenston, Anne Stuart

Post przez Fringilla » 28 maja 2009, o 17:20

odwieczne pytanie Obrazek



sponsorowane nie sponsorowane - i tak wolę od "sponsorowanej szeptanej plotki reklamowej" - "anonimowi" forumowicze i komentatorzy rzucają krótkie hasła "polecam X - wartka akcja, ciekawa fabuła, fajni bohaterowie, nie mozna się oderwać" i to by było na tyle Obrazek



uważam, że jakość w przypadku "czynu społecznego" (no nie mogłam się powstrzymać :lol: jest weryfikowana przez "po prostu czytających"... reszta to teoretyzowanie i wróżenie z wosku.

Avatar użytkownika
 
Posty: 31458
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14

Post przez pinksss » 28 maja 2009, o 17:25

oraz wpisuje się w nasze klimaty polityczne Obrazek

osobiście poszukałabym u niej jakichś powiązań rodzinnych z Wałęsą Obrazek

Avatar użytkownika
 
Posty: 28606
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14
Lokalizacja: i keep moving to be stable
Ulubiona autorka/autor: Shelly Laurenston, Anne Stuart

Post przez Fringilla » 28 maja 2009, o 18:18

nie odważę się skomentować Obrazek



a wracając do sprawy: czy chcecie kontynować tę rozmowę tutaj, czy też wolicie jakis inny temat?

Avatar użytkownika
 
Posty: 31458
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14

Post przez pinksss » 28 maja 2009, o 19:07

zdajesz sobie sprawę że jak się nakazuje przenosiny to się na ogół dyskusja urywa? Obrazek

Avatar użytkownika
 
Posty: 997
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14
Ulubiona autorka/autor: chase loretta

Post przez olly3 » 28 maja 2009, o 19:26

wspominając o nagrodzie od wydawnictwa [Bis służył tylko za przykład] za recenzję, chodziło mi o:

- włączenie wydawnictwa w działalność forum/bloga

- zmotywowanie czytelniczek do pisania recenzji

może jestem idealistką, ale nie wydaje mi się by nagrodzone zostawały tylko pozytywne recenzje danej książki.

Avatar użytkownika
 
Posty: 6429
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14

Post przez Liberty » 28 maja 2009, o 19:58

Nie wiem, olly. Nigdy nie słyszałam żeby jakieś wydawnictwo oferowało swoje książki na nagrody poza swoimi stronami. Wiem tylko, że ludzie na sieci recenzują dla darmowych książek, albo po mimo takiego dodatku.

Avatar użytkownika
 
Posty: 21223
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15

Post przez Agrest » 28 maja 2009, o 22:38

Hm, no może bardziej typowa jest sytuacja, kiedy to autor daje swoją książkę na nagrodę... A wydawnictwa wysyłają do recenzowania, i owszem. Nawet młodzieży Obrazek

Avatar użytkownika
 
Posty: 28606
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14
Lokalizacja: i keep moving to be stable
Ulubiona autorka/autor: Shelly Laurenston, Anne Stuart

Post przez Fringilla » 28 maja 2009, o 23:00

pinks - to było pytanie natury praktyczne z zerowym elementem "nakazowym" Obrazek bo my tu snujemy plany, a, jaka mawiał pewien ukraiński lekarz, plany to my robilismy za komuny, czas działać Obrazek



więc pytam się: czy moze snuć te plany i nie tylko Obrazek będziemy dalej już w konkretnym temacie w konkretnym miejscu sprofilowanym wybitnie z np dostępem wszystkich zainteresowanych Obrazek



______________________

macie rację: wydawnictwa mogą wysyłac książki do recenzowania, a nawet książki na konkursy różne. jasne. może nawet reklama iść w obu kierunkach.

ale:

po pierwsze: trzeba takie miejsce stworzyc i się uwiarygodnić, czyli zacząć od pisania i tworzenia konkretnego, konkretnie redagowanego w konkretnym miejscu w sieci Obrazek

Avatar użytkownika
 
Posty: 31458
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14

Post przez pinksss » 28 maja 2009, o 23:10

to tu nie każdy wpuszczon? Obrazek

Avatar użytkownika
 
Posty: 28606
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14
Lokalizacja: i keep moving to be stable
Ulubiona autorka/autor: Shelly Laurenston, Anne Stuart

Post przez Fringilla » 28 maja 2009, o 23:20

to jest wszak Informacyjny - niewidoczny dla ogółu niezarejestrowanego Obrazek

Avatar użytkownika
 
Posty: 31458
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14

Post przez pinksss » 28 maja 2009, o 23:38

aaa, to sama nie wiem Obrazek

Avatar użytkownika
 
Posty: 21223
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15

Post przez Agrest » 29 maja 2009, o 13:32

To jakie konkretnie miejsce propoujesz? Obrazek

Nowy dział? Wątek? Otwarty dla wszystkich?

Czyli jednak pozostaje opcja forumowa?

Avatar użytkownika
 
Posty: 6429
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14

Post przez Liberty » 29 maja 2009, o 13:52

Trochę się zgubiłam...

Zakładamy blog? Czy ograniczamy się do forum?

Czy najpierw większa dyskusja?

A gdyby był blog, to można połączyć go z forum, tzn niektóre fora robią tak, że z bloga mozna przejść na forum? Albo może zrobić tak, że, ktoś proponował żeby zaklepać nazwę dla bloga i zacząć umieszczać coś na nim dopiergo jak uzbiera się dość materiału?

Avatar użytkownika
 
Posty: 21223
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15

Post przez Agrest » 29 maja 2009, o 13:59

Ja też się zgubiłam, dlatego staram się dopytać Obrazek



Myślę, że jeśli ma być blog (ta opcja wciąż ma mój głos Obrazek ) to właśnie trzeba zaklepać nazwę i powoli ktoś, kto się na tym zna może popracować nad oprawą graficzną, a tymczasem chętne osoby mogą wyprodukować trochę tekstów ' - można też pewnie doszlifować gotowe recenzje z forum i też się nadadzą. Żeby mieć co wrzucać i żeby ludzie chcieli wracać (bo będzie widać, że coś się dzieje).



Ale chętnie poczytam, jakie są pomysły na rozwinięcie tego na forum Obrazek

Avatar użytkownika
 
Posty: 28606
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14
Lokalizacja: i keep moving to be stable
Ulubiona autorka/autor: Shelly Laurenston, Anne Stuart

Post przez Fringilla » 1 czerwca 2009, o 22:10

Od paru dni analizuję, co zostało tutaj zaproponowane Obrazek



I przy okazji się przyglądam zjawisku "recenzja w sieci"...

tutaj pare linków do aktualnej dyskusji wokół tematu "czym jest recenzja: jak reagują na nią autorzy, a jak czytelnicy i komu służy"...

http://www.likesbooks.com/blog/?p=1751#more-1751

http://www.aphrodisiaauthors.com/blog/2009/05/17/to-sue-or-not-to-sue/

przyznaję, że pewnym odkryciem dla mnie jednak jest fakt, jak gorąca jest dysputa "czy mozna recenzować (uwaga: cokolwiek! nie tylko tekst pisany)" oraz "jak należy recenzować"...



U zarania swej młodości myślałam, że podstawą recenzji jest chęć podzielenia się własną opinią, bazując na własnej wiedzy, doświadczeniu i wrażeniach wyniesionych z obcowaniem z przedmiotem recenzji Obrazek

i każda opinia, oprócz takiej, która skłania innych do stosowania przemocy, jest dopuszczalna, bo rzeczywistosc (inni odbiorcy) weryfikuje recenzję... nie zawsze szybko i sprawnie, ale jednak sprawdza się stare powiedzenie "prawda wypływa" Obrazek



Ale lata mijają Obrazek

Mam pytanie: czego oczekujecie od recenzji? kiedy waszym zdaniem rcenzja jest warta uwagi?

Avatar użytkownika
 
Posty: 15209
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14

Post przez kasiek » 1 czerwca 2009, o 22:23

uff... przeczytałam całą dyskusję na ten temat



i tak moja skromna osoba jest na tak Obrazek tyle że zanim zaczniecie coś robić napiszcie parę recenzji w miarę nowych romansów, które pojawiły się ostatnimi czasy na naszym rynku wydawniczym



bo wiadomo zapał jest, a potem wszystko rozbije się o brak materiałów



a co do recenzowania chyba najlepsza jest wolna amerykanka recenzuje sie co chce jak się tylko chce, czytelnik sam zdecyduje czy mu recenzja odpowiada

Avatar użytkownika
 
Posty: 21223
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15

Post przez Agrest » 1 czerwca 2009, o 22:57

Kasiek, a twoja skromna osoba nie zamierza przyłożyć do tego ręki? Obrazek

Avatar użytkownika
 
Posty: 15209
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14

Post przez kasiek » 1 czerwca 2009, o 23:00

żeby wszystko popsuć?

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wiadomości i publicystyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość