przez Lilia ❀ » 3 kwietnia 2009, o 14:49
<span style="font-size: 24px; line-height: normal">Politycznie zaangażowane</span>
W tym tygodniu dystrybutorzy postanowili zaspokoić potrzeby fanów kina historycznie i politycznie zaangażowanego. Czy im się to uda? Można mieć pewne obawy, biorąc pod uwagę obiektywizm i zachowanie wierności historycznej w filmach "Che - Rewolucja", "Generał - zamach na Gibraltarze" i "Walc z Baszirem".
<span style="font-weight: bold">
"Annie Hall"</span> powstała w 1977 roku, ale na polskie ekrany trafia dopiero teraz. O ile brak dystrybutora dla filmu do roku 1989 można jeszcze zrozumieć to późniejszą opieszałość trudno wybaczyć. Film przedstawia perypetie związku dwójki młodych ludzi w nowojorskiej scenerii lat 70-tych. W rolach głównych występują sam Woody Allen oraz Diane Keaton. Oglądając mamy okazję do śmiechu, ale także do refleksji nad zachowaniami i decyzjami bohaterów. Obraz zgarnął w 1978 roku 4 Oscary, w tym za najlepszy film i reżyserię. Wielu uważa go za najwybitniejsze dzieło Allena.
Z blisko rocznym opóźnieniem do polskich kin wchodzi pierwsza część filmu o Ernesto "Che" Guevarze w reżyserii Stevena Soderbergha. Wokół premiery nie milkną głosy krytyki mówiące, że obraz idealizuje i rozgrzesza głównego bohatera. Akcja <span style="font-weight: bold">"Che - Rewolucja"</span> rozpoczyna się w 1956 roku, gdy rewolucjonista wraz z grupą kubańskich wygnańców (z Fidelem Castro na czele) organizuje armię, aby obalić reżim Batisty na Kubie. W roli głównej występuje znakomity Benicio Del Toro, który przez 3 lata przed rozpoczęciem zdjęć podróżował śladami "Che" i rozmawiał z ludźmi, którzy go znali (m.in. z Fidelem).
Na ekranach pojawiła się także rodzima produkcja o zabarwieniu historycznym. Niestety jedynie zabarwieniu. <span style="font-weight: bold">"Generał - zamach na Gibraltarze"</span> przedstawia bowiem hipotetyczną, spiskową wersję wydarzeń z 4. lipca 1943 roku. Badania przeprowadzone po niedawnej ekshumacji ciała generała Sikorskiego wykazały obrażenia typowe dla katastrofy lotniczej. Ciężko zatem uwierzyć w wydarzenia przedstawione w filmie, jednak pewnie nigdy nie poznamy całej prawdy. Mimo to warto zobaczyć w jaki sposób ostatnie dni Władysława Sikorskiego pokazały Anna Jadowska i Lidka Kazen, scenarzystki i reżyserki filmu. W postać generała wcielił się Krzysztof Pieczyński.
Ciekawą pozycją na liście premier jest animacja, a zarazem film dokumentalny - <span style="font-weight: bold">"Walc z Baszirem"</span>. Obraz otrzymał w tym roku Złotego Globa i był nominowany do Oscara w kategorii najlepszego filmu zagranicznego (bohaterowie mówią po hebrajsku). Jest to historia przedstawiająca z perspektywy czasu jedną z wielu walk izraelsko-arabskich. Obok tego filmu nie da się przejść obojętnie, momentami w oczy kłuje brutalność scen. Reżyserem jest Izraelczyk, Ari Folman i jedno co można mu zarzucić to niepełny obiektywizm w przedstawianiu i ocenie wydarzeń.
Wybierając się do kina, możemy też wybrać czwartą już część przygód "Szybkich i wściekłych" o tytule niewiele różniącym się od poprzednich - <span style="font-weight: bold">"Szybko i wściekle"</span>. W rolach głównych Vin Diesel, Paul Walker i znana z serialu "Lost: Zagubieni" Michelle Rodriguez. Film skupi się na działaniach Briana, który po wyjściu z więzienia będzie próbował przeniknąć do gangu narkotykowego, aby pomóc w zatrzymaniu niebezpiecznego importera heroiny Braga.
Dla miłośników hiszpańskiego kina obowiązkową pozycją są <span style="font-weight: bold">"Dzienniki nimfomanki"</span>. Główna bohaterka o imieniu Val już jako nastolatka odkrywa, że jest uzależniona od seksu. Z biegiem czasu rezygnuje nawet z ambitnej pracy, aby stać się prostytutką. Jednocześnie cały czas szuka prawdziwej miłości. Czy w świecie płatnego seksu można znaleźć miłość swojego życia, nie wiedząc czym ona tak naprawdę jest?
Znajdzie się także coś dla sympatyków filmu skandynawskiego. Do Polski trafiła bowiem duńska produkcja zatytułowana <span style="font-weight: bold">"Strasznie szczęśliwi"</span>. Obraz ma w sobie coś z komedii, coś z kryminału, a nie zabraknie też elementów dramatu. Mało tego - można się w nim doszukać także epizodów rodem z westernu. Fabuła skupia się na przygodach pewnego policjanta, który zostaje dyscyplinarnie przeniesiony do małej mieściny na północy Danii. Film otrzymał Kryształowy Glob na festiwalu filmowym w Karlovych Varach w 2008 roku.
Na deser produkcja francusko-niemiecko-turecka pt. <span style="font-weight: bold">"Mleko"</span>. Rzecz dzieje się we współczesnej Turcji i pokazuje zderzenie tamtejszej tradycji i kultury z nowoczesnością. Główny bohater Yusuf staje przed wieloma życiowymi dylematami, które niweczą jego dotychczasowe marzenia i plany.