przez Lilia ❀ » 3 lutego 2009, o 17:22
<span style="font-size: 18px; line-height: normal">Co jeść, by nie dokuczały bóle głowy</span>
zęściej cierpią na nie kobiety niż mężczyźni. Wiele z nas wie, jak uciążliwy bywa ból głowy. Spróbujmy ratować się dietą! Ekspert radzi, jak skutecznie uniknąć dolegliwości lub je złagodzić.
Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że ból głowy może być spowodowany przez niewłaściwą dietę. Dolegliwości mogą być wywołane nawet drobnymi "grzeszkami" żywieniowymi. Takie kłopoty mogą nas omijać. Wystarczy na co dzień dbać o prawidłową dietę oraz przestrzegać zasad zdrowego odżywiania.
Nasz ekspert udziela wskazówek, jak uniknąć dolegliwości i jak sobie radzić, gdy ból się pojawi. Podpowiada też, jakie produkty mogą być szczególnie zalecane.
Zdarza się jednak, że ból głowy jest wyjątkowo dokuczliwy i towarzyszą mu inne dolegliwości - nudności, wymioty, zawroty głowy, duża wrażliwość na światło. To migrena! Ta przypadłość to również kobieca "specjalność". Aż 70 proc. osób cierpiących na bóle migrenowe to kobiety! Przyczyny tej choroby nie są dokładnie znane. Wiadomo jednak, że migrenę mogą wywoływać niektóre pokarmy i napoje.
Nasz dietetyk podpowiada, jakie produkty mogą być odpowiedzialne za tego rodzaju bóle głowy. Radzi też, jakie zalecenia dietetyczne powinny stosować osoby, którym dokucza migrena.
Przyczyna bólu głowy
• Nie jadamy śniadań - Po nocy spada poziom cukru we krwi. Gdy rano nic nie zjemy, mamy np. zawroty głowy.
Wskazówki dietetyczne
Śniadanie powinno być pożywne i urozmaicone. Pierwszy posiłek musi dostarczać organizmowi węglowodanów złożonych, białka oraz witamin. Taki zestaw składników w pożywieniu zapewni nam na długo energię do pracy, zapobiegnie napadom głodu i senności w ciągu dnia.
l Kaloryczność śniadania powinna wynosić 250-400 kcal.
Produkty polecane
Pieczywo pełnoziarniste, chleb razowy, grahamki, płatki zbożowe, musli;
produkty białkowe: chuda wędlina i nabiał;
warzywa i owoce.
• Pijemy za mało płynów - Odwodnienie jest przyczyną osłabienia, rozkojarzenia, ogólnego zmęczenia.
Wskazówki dietetyczne
Dziennie należy wypijać 1,5-2 l płynów. Jeśli ciężko pracujemy fizycznie lub jest gorąco, tę dawkę należy zwiększyć do 2,5-3 litrów. Płyny to nie tylko napoje, ale też np. zupy. Sporo płynów zawierają również soczyste owoce.
Trzeba jednak unikać kalorycznych napojów, mocno słodzonych i tłustych (np. pełnego mleka, śmietanki).
Produkty polecane
Woda mineralna, np. 2-3 szklanki;
herbata zielona, owocowa, ziołowa;
soki owocowe i warzywne (szklanka świeżego zawiera tylko 100-150 kcal, a dostarcza dużo witamin i składników mineralnych).
• Jemy zbyt dużo łakoci - Grożą nam zaburzenia poziomu cukru we krwi. Objawiają się osłabieniem i omdleniami.
Wskazówki dietetyczne
Należy zwłaszcza wystrzegać się spożywania produktów, które zawierają cukier rafinowany i tłuszcz, czyli tortów i ciastek z kremem, wafelków, cukierków nadziewanych, batonów, deserów lodowych.
l Najlepiej zrezygnować ze słodkiego, białego pieczywa, rogali i bułek maślanych, i zastąpić je ciemnym.
Produkty polecane
Niskosłodzone dżemy i konfitury, miód naturalny;
płatki z dodatkiem suszonych owoców, chleb na miodzie;
słodkie owoce - jabłka, gruszki, mandarynki, winogrona.
Jadamy tłusto i dużo solimy - Grozi nam podwyższone ciśnienie (mamy kołatanie serca i kłopoty ze snem).
Wskazówki dietetyczne
Należy zrezygnować z produktów zawierających dużo "ukrytej" soli, zwłaszcza wędzonych wędlin, konserw, serów żółtych, produktów typu "fast food" (frytek, hamburgerów, pizzy), a także słonych paluszków, czipsów i krakersów.
Trzeba unikać obfitych i tłustych posiłków. Nadmiar tłuszczu w diecie też wpływa na podwyższenie ciśnienia tętniczego.
Produkty polecane
Ryby i chude mięso bez skóry, doprawiane ziołami;
nabiał i napoje mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu;
owoce i warzywa zawierające potas, np. pomidory i banany.
Gdy dokucza migrena - To najczęściej samoistny (niespowodowany przez inną chorobę) jednostronny ból głowy. Czasami migreny można uniknąć, rezygnując z niektórych produktów lub przynajmniej złagodzić dolegliwości dietą.
Najczęstsze przyczyny
U pań migreny są spowodowane zazwyczaj takimi przyczynami jak: stres i brak snu, wahania hormonalne przed miesiączką i w okresie menopauzy oraz skoki ciśnienia atmosferycznego.
Jednak u wielu osób migrenę mogą sprowokować niektóre produkty żywnościowe. Najlepiej wykluczyć je z jadłospisu.
Produkty zakazane
Napojami, które najczęściej wywołują migrenę są kawa i czerwone wino. W winie występują polifenole powodujące te bóle głowy. W kawie jest kofeina, która wywołuje skurcz naczyń krwionośnych w korze mózgowej, a następnie szybkie, lecz tym samym bolesne ich rozszerzenie.
Migrenę mogą powodować inne produkty z kofeiną, np. cola i czekolada. Także żółte sery, orzeszki oraz owoce cytrusowe - a dokładnie zawarte w nich aminokwasy i konserwanty są odpowiedzialne za bóle migrenowe.
Uwaga! Migrena pojawia się 2-3 godziny po zjedzeniu produktu.
Zalecenia dietetyczne
Nie należy łączyć w jednym posiłku produktów, które mogą wywoływać migrenę (np. kawy z czekoladą).
Osoby, które często mają migrenę, powinny unikać łączenia w jednym posiłku tłuszczów i białka z węglowodanami. Np. pieczywa nie powinny smarować masłem, natomiast wędlinę, mięso i jajka - jeść bez pieczywa lub bez ziemniaków, najlepiej z dodatkiem warzyw. Frytki należy zastąpić bogatą w magnez kaszą gryczaną lub niełuskanym ryżem. Magnez stabilizuje pracę układu nerwowego i łagodzi bóle.
Warto zamienić tłuszcze zwierzęce na roślinne. Polecane są też ryby, bo zawarty w nich tłuszcz działa łagodnie przeciwzapalnie.
Warto używać pieprzu cayenne i chilli, bo mają działanie przeciwbólowe.
Imbir wspomoże kurację
W migrenie poleca się napary z imbiru. Ten korzeń ma działanie przeciwbólowe, a poza tym zmniejsza nudności, które czasem pojawiają się przy silnym bólu głowy. l Można przygotować napar imbirowy w następujący sposób: 5 cienkich plasterków świeżego kłącza zalewamy szklanką wrzątku i przykrywamy spodeczkiem. Po 5 minutach napój jest gotowy. Można też kupić w aptece lub sklepie zielarskim gotową herbatkę.
Świeżo zaparzoną imbirową herbatkę warto pić codziennie, najlepiej przed snem.
Konsultacja Katarzyna Okręglicka, dietetyk
<span style="font-size: 18px; line-height: normal">Mikrodermabrazja - obudź swoją skórę</span>
Mikrodermabrazja to metoda mechanicznego złuszczania naskórka. Ostatnio bardzo wzrosła jej popularność wraz ze świadomością społeczeństwa na temat dobroczynnego wpływu złuszczania naskórka.
Warstwa po warstwie
Mikrodermabrazja polega na usuwaniu naskórka za pomocą specjalnego urządzenia . Usunięcie zrogowaciałego naskórka pozwala na jego regenerację i intensywne tworzenie nowych, pełnowartościowych komórek, które zastępując stare uszkodzone komórki. Złuszczanie następuję stopniowo. Nie ma możliwości powstawania blizn. Aparaty do mikrodermabrazji wykorzystują najnowocześniejszą technologię i w spektakularny sposób poprawiając funkcjonowanie skóry.
Intensywność zabiegu jest dobierana indywidualnie dla pacjenta. Mikrodermabrazja jest bezpieczna, nieinwazyjna, bezbolesna i nie powoduje uczuleń jak w przypadku niektórych metod peelingu.
Po zabiegu można zaobserwować pogrubienie naskórka i wzmożenie syntezy kolagenu i elastyny. Metoda ta znalazła szerokie zastosowanie do odmładzania skóry, likwidacji zmarszczek i blizn a także usuwania plam i przebarwień. Pomaga w oczyszczaniu skóry a także leczenia trądziku.
Wielkim atutem mikrodermabrazji jest to, że jest bezbolesna oraz, że jest prosty i szybkim zabiegiem. W przeciwieństwie do tradycyjnego kosmetycznego oczyszczania skóry po wykonaniu tego zabiegu można swobodnie wrócić zajęć życia codziennego.
Dla kogo jest mikrodermabrazja?
Niewątpliwie dla osób, które walczą z trądzikiem grudkowym, zaskórnikami lub z bliznami potrądzikowymi. Jest pomocna również przy łojotoku, nadmiernej suchości skóry, zrogowaciałym i suchym naskórku. Może być również ratunkiem przy uszkodzeniach po opalaniu. Działa korzystnie na rozszerzone pory. Zabieg jest świetnym przygotowaniem do zabiegów laserowych: fotoodmładzania, usuwania popękanych naczyń krwionośnych oraz przebarwień. Wspomaga likwidację niewielkich zmarszczek wokół oczu, ust i szyi. Ma dobroczynny wpływ na wiotkość skóry i jest sprzymierzeńcem w walce z rozstępami i cellulitem.
Zabiegi mikrodermabrazji można przeprowadzać na wszystkich typach skóry (od łojotokowej i trądzikowej do bardzo wrażliwej i suchej, od jasnej do bardzo opalonej, od bladej do bardzo ukrwionej) i każdej części ciała np. twarzy, szyi, dekoltu, pleców, dłoni czy nóg. Po każdej kolejnej mikrodermabrazji poprawa stanu skóry jest coraz bardziej widoczna.
Efektem zabiegu mikrodermabrazji jest wyraźnie gładsza skóra, o ładniejszym kolorycie. Świeże oczyszczone ciało, które podobnie jak po innych peelingach, lepiej przyjmuje kosmetyki pielęgnacyjne. Ilość zalecanych zabiegów mikrodermabrazji jest zależna od typu i głębokości zmian skórnych, z którymi mamy do czynienia.
Najczęściej zalecane jest powtórzenie zabiegu po 7-10 dniach, do 12 zabiegów w jednej serii. Mikrodermabrazję można również wykonywać raz na miesiąc w celu odświeżenia kolorytu skóry i stymulacji kolagenu.
Wpływ mikrodermabrazji na skórę:
• poprawa jakości skóry ( struktury i kolorytu),
• zwiększenie elastyczności,
• zmniejszenie rozszerzonych porów, usunięcie zaskórników,
• spłycenie powierzchownych zmarszczek, wygładzenie skóry,
• usunięcie przebarwień posłonecznych (lub starczych),
• zmniejszenie łojotoku,
• skóra staje się świeższa i młodsza.