Teraz jest 29 marca 2024, o 07:26

Longhope Abbey (cykl; tom 1-2) - Mia Vincy (Viperina)

Alfabetyczny spis recenzji ROMANSÓW HISTORYCZNYCH
Avatar użytkownika
 
Posty: 3208
Dołączył(a): 10 marca 2014, o 12:43
Ulubiona autorka/autor: E. Hoyt, K. Byrne, R. Quasi, A. Giusti

Longhope Abbey (cykl; tom 1-2) - Mia Vincy (Viperina)

Post przez Viperina » 12 września 2021, o 10:00

A Beastly Kind of Earl
Obrazek

Nowa autorka, nowe otwarcie, choć nie pojmuję decyzji wydawnictwa, by zacząć wydawanie serii od drugiego tomu (w planach wydawniczych na listopad jest trzeci tom, ja się pytam, co z pierwszym?).

Mam troszkę mieszanie uczucia, bo jakoś nie mogłam skończyć tej książki, niby byłam zajęta, ale w gruncie rzeczy czytałam długo (tydzień cały), bo nie czułam imperatywu, żeby kontynuować. Ale po kolei.

Mamy całkiem zgrabną narrację, sprawnie opowiedzianą historię, sympatycznych bohaterów, tylko, że nie kupuję ich historii. Jest niedorzeczna. Otóż bowiem z jednej strony mamy dziewczynę z kupieckiej nuworyszowskiej rodziny, która została skompromitowana przez dwóch arystokratów, którym nieopatrznie, choć ze szlachetnych pobudek weszła w drogę. Wskutek rzeczonej kompromitacji (panowie oświadczyli jej się publicznie, a potem wyznali, że oświadczają się, bo ją skompromitowali, co oczywiście nie było prawdą, no ale pozostawiło nieprzyjemne wrażenie, że panna przespała się z oboma, każdym z osobna oczywiście, żeby któregoś złapać i wejść do towarzystwa), następnie rodzina się od niej odwróciła, dając wiarę oszczercom. I po kilku latach na banicji dziewczyna wymyśla sobie, że oczyści się z pomówień, wydając pamflet, w którym opowie prawdziwą historię, a towarzystwo jej uwierzy. Serio? Dwudziestopięcioletnia kobieta wpada na tak idiotyczny i kosztowny pomysł (trzeba zorganizować środki na wydanie i dystrybucję pamfletu). Kompletnie od czapy.

On z kolei jest hrabią, który odziedziczył tytuł po dwóch starszych braciach. A do tego jest botanikiem, nie chce być hrabią. No i jest wdowcem, którego pierwsza żona zginęła w tajemniczych okolicznościach, a po towarzystwie krążą sterowane plotki, że on ją zamordował. Żona, jak się okazuje, była siostrą jednego z typów, którzy oczernili naszą bohaterkę. Oraz osobą chorą psychicznie, której on nie zdołał uratować (bardzo to skomplikowane, nie chce mi się całości opowiadać, bo, żeby zachować chronologię, trzeba byłoby napisać linię czasową niemal taką jak w Dark) W tle jest ucieczka siostry bohaterki z jednym z braci jej oszczercy (i szwagrem bohatera). No generalnie mocno zaplątane to wszystko. Na dodatek nasi bohaterowie pobierają się, przy czym ona, wychodząc za mąż, podaje się za swoją siostrę, on udaje, że nie wie, ale wie, bo chodzi mu tylko o pieniądze na projekt botaniczno-biznesowy. A pieniądze ma dostać, jak się ożeni, nie chce się żenić, więc jeśli ożeni się z laską, która podaje się za kogoś innego, to ślub będzie nieważny, ale on w międzyczasie dostanie kasę (autorka nie zaprząta sobie głowy, by nam wyjaśnić, jakim cudem bohater zachowa pieniądze po nieważnym ślubie).

Krótko mówiąc, intryga jest zawiła i męcząca. A szkoda, bo sami bohaterowie są całkiem sensownie zarysowani, a ich problemy wiarygodne (potrzeba akceptacji, poszukiwanie swojego miejsca, budowanie relacji z otoczeniem). Gdyby takie charaktery przeprowadzić przez inną intrygę, mógłby wyjść dobry, poruszający romans z niebanalnymi bohaterami.

Na duży plus, choć podobne zjawisko obserwuję w wielu romansach obecnie pisanych, bohaterowie nie muszą sobie wzajemnie niczego wybaczać, nieporozumienia dają się wyjaśnić, nie ma wolty w trzecim akcie, żeby on zrozumiał, że ją kocha, a nawet jeśli potrzeba, żeby zdał sobie z tego sprawę (podobnie zresztą, jak i ona), to nie to jest clou romansu.

I jeszcze wisienka na torcie w postaci bohatera drugoplanowego - biskupa Nicholasa. Wszystkie sceny z jego udziałem były urocze, sympatyczne i zabawne. W sumie chętnie przeczytałabym jego tom (gdyby był, musiałby być jakimś prequelem, bo biskup jest żonaty i niemłody). Za samego biskupa dodaję punkt!

Ogólnie 7/10 (i weźcie pod uwagę podwyższenie oceny za biskupa).
Ostatnio edytowano 11 listopada 2021, o 14:53 przez Viperina, łącznie edytowano 1 raz
Przeciętna kobieta zakochuje się siedem razy w roku, w tym sześć razy w butach.

All woman desire a Mr. Darcy.
Unfortunately, all man have no idea who that is.

Avatar użytkownika
 
Posty: 15546
Dołączył(a): 17 maja 2013, o 02:05
Ulubiona autorka/autor: Susan Elizabeth Phillips

Post przez Papaveryna » 21 września 2021, o 10:11

Lubię, gdy w historykach przewijają się takie umiejętnie stworzone postaci poboczne :) Często jest to jakiś lokaj, czy ktoś w tym guście. Biskup brzmi bardzo odświeżająco :P

Avatar użytkownika
 
Posty: 3208
Dołączył(a): 10 marca 2014, o 12:43
Ulubiona autorka/autor: E. Hoyt, K. Byrne, R. Quasi, A. Giusti

Post przez Viperina » 11 listopada 2021, o 15:06

A Dangerous Kind of Lady

Obrazek
Tom drugi serii. Lepszy.

Niby jest klasycznie i standardowo, czyli para, którą rodzice zmuszają do małżeństwa, ale która się nie lubi. Mogło pójść w stereotypowe "kto się lubi, ten się czubi", ale autorka postanowiła nieco pogłębić postaci i skomplikować historię.

Bo to jest przede wszystkim historia o nieprzepracowanych toksycznych związkach z ojcami. W dzisiejszych czasach oboje bohaterowie zapewne wydaliby majątek na psychoterapię. On, bo kontrolowany i zmuszany przez ojca do stania się jego odbiciem. Ona, bo była nie tym z bliźniąt, które powinno było przeżyć chorobę wieku dziecięcego (autorka nie precyzuje, na co dokładnie zmarł brat bliźniak Arabelli). Jej historia jest niezwykle smutna, czytając, nie sposób nie widzieć małej dziewczynki nieustannie odpychanej przez ojca, o którego uczucie niestrudzenie walczy. Duży plus dla autorki, że nie starała się na siłę posklejać związku Arabelli z ojcem na końcu książki. Było prawdopodobnie, akceptowalnie, dojrzale, bez dramatoz. I słusznie, bo na końcu powieści Arabellę ma przecież kto kochać.

Relacja między bohaterami nadspodziewanie logiczna, co tym bardziej zaskakujące, że autorka wymyśliła kilka posunięć (zwłaszcza ze strony Arabelli), które w zasadzie nie powinny się sensownie skończyć i do niczego dobrego doprowadzić. A jednak. Poszło trochę dziwnie, ale nie mam nieprzyjemnego wrażenia niedorzeczności. Wręcz przeciwnie, to się wszystko pospinało (no może w końcówce był jakiś dziwny twist majątkowy ze strony Guya, który z punktu widzenia celu, jaki chciał osiągnąć, miał sens, trochę gorzej było z prawną możliwością przeprowadzenia go, ale pal sześć, to możemy autorce odpuścić).

Reasumując, miłe chwile przy lekturze, polubiłam bohaterów, parę razy się wzruszyłam i z zaciekawieniem śledziłam przebieg intrygi.

I last but not least - lady Belinda mi zaimponowała. To była duża rzecz, nie wiem, czy bym się na nią zdobyła, ale szacun!

Ogólnie 8,5/10 (dodaję pół punktu za wizytę lady Belindy w stajniach).
Przeciętna kobieta zakochuje się siedem razy w roku, w tym sześć razy w butach.

All woman desire a Mr. Darcy.
Unfortunately, all man have no idea who that is.


Powrót do Recenzje romansów historycznych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości