Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest 14 grudnia 2018, o 16:47

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
 Victorian Rebels (cykl) - Kerrigan Byrne (Viperina) 
Autor Wiadomość
Miss gaduł

Pochwały: 127
Ulubiona autorka/autor: Kleypas, Castellano, P. Clare, Karen Rose, Hoyt
Post Victorian Rebels (cykl) - Kerrigan Byrne (Viperina)
16 lutego 2018, o 14:46
The Highwayman - Victorian Rebels #1

Obrazek

Nowa (dla mnie) autorka, nowe otwarcie. Chociaż w zasadzie z serii: "Znacie, to posłuchajcie". Bo już z samego blurba wydaje się, że to kolejna historia, którą już czytałyśmy, i to wielokrotnie, w różnych odsłonach i scenografiach.

Mamy tu bowiem galerię masę znanych z romansów motywów: coś z Pięknej i bestii, coś z Hrabiego Monte Christo, małżeństwo z rozsądku, zemstę, tajemnicę z przeszłości, porwanie, Szkocję, bohatera miotanego rozpaczą i boleśnie dotkniętego i skrzywdzonego w przeszłości oraz dzielną bohaterkę, która na przekór przeciwnościom losu dała sobie radę w życiu i jeszcze zachowała szlachetność i niewinność. Wszystko to już było.

Ale autorka umie to tak ładnie opisać, zwłaszcza w sferze emocjonalnej, która, przyznam, jest dla mnie najważniejszym z kryteriów, po których oceniam romans, że kupiłam powieść od samego początku. Bo już sam początek chwyta za serce: historia dwójki samotnych sierot, które spotkały się i pokochały w sierocińcu, mogło wyjść ckliwie i słodkomdląco, a wyszło wzruszająco. Dobra ekspozycja, pozwalająca poznać bohaterów i kibicować im od początku, choćby dlatego, że później, w dorosłych postaciach ciągle widzimy te dzieciaki z początku.

Potem mamy zmianę dekoracji, oczywiście od samego początku wiemy, kto jest kim, i nawet się trochę dziwimy, że tylko my wiemy to, co oczywiste, no ale to romans, nie suspens, i tak miało być. Nie będę się tego czepiała. Nie będę się także czepiała rozwiązań wyciąganych z kapelusza, pośpiesznie popychających akcję do przodu, bo zostały wprowadzone logicznie (mam tu na myśli choćby tożsamość uzurpatorki rozszyfrowaną przez Gemmę - nie czepiam się, bo zostało to zaplanowane przez autorkę, przemyślane, logicznie przedstawione, a że poszło ekspresowo to i może lepiej, nie było sensu przeciągać tego akurat wątku).

Literacko jest dobrze, styl lekki, czyta się przyjemnie, dialogi sensowne, ludzie tak z sobą rozmawiają. Rozterki głównego bohatera prawdopodobne, zresztą tak poranionego bohatera dawno już nie czytałam, kojarzy mi się trochę z Christianem Severnem z pierwszej części cykly Captive Hearts Grace Burrowes, oczywistym skojarzeniem jest Darius Santiago z drugiej części cyklu Ascension Gaelen Foley i Lazarus lord Caire z pierwszej części Maiden Lane Elizabeth Hoyt, oraz wszyscy możliwi bohaterowie spełniający archetyp Bestii, z tym że Dorian jest bardziej. Bardziej poraniony, bardziej samotny, bardziej dziki.

Farah jest z kolei zwyczajnie dzielna, szlachetna i uczciwa. Takiej potrzeba Dorianowi, rzecz tylko w tym, żeby (klasycznie dla romansu) Dorian się zorientował. Jest taki ładny moment, kiedy pod koniec książki Dorian mówi Farah, że wszystko, co robił (głupiego), robił z szlachetności. Farah prosi go, żeby przestał, bo szlachetność mu nie wychodzi :)

Reasumując, jak dla mnie mocne 9/10, bo przeczytałam jednym tchem niemal i się wzruszyłam. No i nie mogę doczekać się dalszych tomów.

Polecam!

All woman desire a Mr. Darcy.
Unfortunately, all man have no idea who that is.

Ostatnio edytowano 3 kwietnia 2018, o 16:46 przez Viperina, łącznie edytowano 1 raz

Celtycka Harfa

Ja również. Jak wcześniej, tak i dzisiaj nadal szczerze polecam :)

Miss gaduł

Alias napisał(a):
Ja również. Jak wcześniej, tak i dzisiaj nadal szczerze polecam :)

Alias, może przeklej tutaj Twoją opinię, będzie w jednym wątku :)

Rozpisana cesarzowa

Ulubiona autorka/autor: Różnie to bywa
Szkoda, że tego nie ma w audiobooku.

"If you want it enough, you can always get a second chance." MM
*
“I might be accused of social maladjustment,” said Daniel. “But not a psychopath. Please. Give me some credit.” MM
*
Zamienię sen na czytanie.

Miss gaduł

The Hunter - Victorian Rebels # 2
Obrazek

Znowu mi się podobało :)
Znowu fajna, choć dobrze znana z innych romansów, historia, z dwójką niebanalnych bohaterów. Samotna matka, płatny morderca, w tle seria zabójstw i porwań, niebezpieczeństwo, dość karkołomne zawiązanie akcji, bo wszak bohater dostaje (i przyjmuje) zlecenie na bohaterkę. Szybko okazuje się, że bohater nie jest w stanie wywiązać się z kontraktu, bo bohaterka budzi w nim nieznane dotąd uczucia.

Potem jest klasycznie, mamy motyw znany choćby z Paktu z diabłem Liz Carlyle albo z Darling Beast Elizabeth Hoyt (u Hoyt mieliśmy nawet bohaterkę-aktorkę i bohatera skazanego na więzienie, a później zamkniętego w szpitalu dla psychicznie chorych Bedlam) albo z Bezwstydnej Christiny Dodd. Mamy mrocznego bohatera, nie kojarzę w tej chwili bohaterów-płatnych zabójców, ale na pewno już gdzieś byli (u Stuart zdaje się).

Całość bardzo zręcznie napisana, nie aż tak emocjonalna, jak w pierwszej części, ale ciągle sensownie, oczywiście, z klasycznym przyspieszeniem akcji pod koniec. No i miło było spotkać Doriana i Farę, występujących już jako zżyte z sobą małżeństwo.

Zdecydowanie do polecenia, oceniam na jakieś 8,5/10.

BTW, ciekawa jestem, czy w którymś tomie bohaterem będzie w końcu biedny inspektor Morley :)

Celtycka Harfa

Inspektora chce się bardziej i bardziej z każdą częścią. 6 część wychodzi pod koniec roku, ale to nie będzie o nim. Nie mam pojęcia czy autorka ma jakieś plany co do tej postaci... a bardzo bym chciała ;)
Mój ranking: 2,1,4,3 i 5, której do tej pory nie skończyłam... nie szło mi, zdecydowanie najsłabsza część.

Miss gaduł

Jestem bardzo ciekawa trójki, bo znamy bohaterów (ok, bohatera tylko z opowieści) z poprzednich części :)

Miss gaduł

I trzeci tom serii:

Obrazek

Trochę inny, bo bardziej poraniona zdaje się być bohaterka. Chociaż może tylko pozornie, bo życie i bohatera nie rozpieszczało.

Co mamy? Mamy przede wszystkim Szkota, szkocki zamek, relację pan domu/guwernantka (choć udawana), tajemnice, spiętrzenie tajemnic i jeszcze na dodatek polane sosem z tajemnic. Oraz intrygi.

Co mi się podobało? Główna bohaterka, naprawdę fajna postać, mocno przygięta nieszczęściami, ale nie złamana. Ciepła, życzliwa, trochę zagubiona, potrzebująca opieki i miłości, ale i potrafiąca tę miłość i ciepło dać. Przy okazji - nieustraszona (najlepsza scena książki to scena, w której Mena rozprowadza ostrą awanturę między ojcem a synem). On z kolei był klasyczny, nawet może trochę za bardzo, aż tak klasyczny, że z deczka papierowy. Wolałam poprzednich dwóch bohaterów.

Co mi się nie podobało? Za duży koncentrat tajemnic i intryg, które, choć w końcu ułożyły się w dość zgrabną i logiczną całość, to jednak były zbyt grubymi nićmi szyte, zwłaszcza wątek Hamisha i Janiego. Nie do końca też kupuję załatwienie sprawy wicehrabiego, chociaż - po namyśle - udział Doriana mógł faktycznie załatwić sprawę. Zabrakło mi też inspektora :) No i wątek Rihanny i Janiego jest mega nieprawdopodobny (w sensie ich szans na HEA).

Całość jakieś 8/10, bo Mena.

Władczyni Klawiatury

Pochwały: 44
Ulubiona autorka/autor: Nie mam, czytam to co mi się spodoba;)
Fajne te książki, szkoda, że po polsku nie ma

Celtycka Harfa

Vip, przeczytałam ostatnią część. Dla mnie super. W klimacie jedynki i dwójki. Qrcze, Byrne by mogła wydawać kolejne części co miesiąc... bym się nie pogniewała :mrgreen:

dwie tajemnice zostały odkryte ^_^

Miss gaduł

Czwórka ma podobno (wiadomość z forum czytelniczek, nie ma jeszcze oficjalnej zapowiedzi wydawnictwa) wyjść we Francji w listopadzie, więc mam nadzieję, że piątkę wydadzą w przyszłym roku :)

Miss gaduł

I wreszcie przeczytałam czwarty tom serii:

Obrazek

który istotnie nieco przemeblował mi ranking, przedstawiający się obecnie:1, 2 i4 ex aequo i na końcu pudła 3. Piątkę przeczytam w marcu.

Kolejna ciekawa historia z niebanalnymi bohaterami. Właściwie nie wiem, co jest w tej książce lepsze: sama historia, poplątana, choć niewątpliwie logiczna, z dwoma albo nawet trzema niespodziewanymi twistami, czy sami bohaterowie, zdecydowanie wielowymiarowi. Przyznam, że dużą trudność, żeby się wybronić, miał zwłaszcza on. Od początku bowiem autorka tak wybrała jego działania i zachowania, że w zasadzie, patrząc obiektywnie, ciężko było go tak skontruować, żeby czytelniczka mu kibicowała. A jednak się udało, drażnił mnie, denerwował, ale było w nim coś, co nie pozwalało go znielubić. Chociaż może tak naprawdę kibicowałam jej, żeby go w końcu wyprowadziła na prostą.

Sama historia dość nietypowa: spotykają się w burdelu, gdzie ona jest kelnerką. Musi pracować, bo zmarły tatuś (dość zamożny kupiec) przepuścił całą fortunę i na nią spadł obowiązek utrzymania młodszej siostry i chorowitej matki. Pracuje więc za dnia jako pielęgniarka w szpitalu, a nocą jako kelnerka w burdelu. Nie jest prostytutką, ale on, świeżo odziedziczywszy - w tragicznych okolicznościach - tytuł diuka po starszym bracie, kupuje ją na jedną noc za zawrotną kwotę dwudziestu funtów. I się w sobie oboje zakochują, co oczywiście dociera do nich dopiero na końcu powieści, po licznych zawirowaniach losu. Potem on jedzie na wojnę (jest szpiegiem), ona przeżywa różne straszne rzeczy. W każdym razie ponownie spotykają się po kilku miesiącach (on jej nie poznaje), a następnie po kolejnych dwóch latach. On w dalszym ciągu nie wie, kim ona jest (trochę a rebours sytuacja z pierwszego tomu serii). Nie będę opowiadała zdarzeń, bo liczę, że Was zachęcimy z Alias do tej serii, dodam tylko, że w tle powieści przewija się jej działalność charytatywna na rzecz resocjalizacji prostytutek byłych przestępców i pomocy maltretowanych kobietom i dzieciom oraz wątek seryjnego mordercy (tu duży ukłon z mojej strony w kierunku autorki, bo naprawdę bardzo rzadko zdarza się, bym była zaskoczona tym, kto zabija, a tu się udało - tego się nie spodziewałam).

Całość opisana bardzo dobrze, wartko, bez dłużyzn i niepotrzebnych wtrętów. Warsztatowo świetnie.

Jak dla mnie 9/10.

Alias, w przyszłym roku ma wyjść tom siódmy, o inspektorze Morleyu :)

Celtycka Harfa

Tak :yes: Teraz po 6 części wiemy o nim (jego przeszłości) dużo więcej.
Może być bardzo interesująco ^_^

The Duke również mi się bardzo podobał!

Vip, ja nie wiem, że też nikt nam nie ufa i nie próbuje sięgnąc po tę serię :foch: :mrgreen:

Szara Eminencja

Ulubiona autorka/autor: N.R./JD.Robb/Krentz/Quick/Castle/L.Kleypas/Ch.Dodd
Jestem zainteresowana, ale czasu i nastroju brak. Nie chcę skrzywdzić tych książek z powodu trafienia w zły czas.

Rozpisana cesarzowa

Ulubiona autorka/autor: Różnie to bywa
Również z czasem się nie wyrabiam, a w audiobooku nie widziałam...

"If you want it enough, you can always get a second chance." MM
*
“I might be accused of social maladjustment,” said Daniel. “But not a psychopath. Please. Give me some credit.” MM
*
Zamienię sen na czytanie.

Odpowiedz w wątku   [ Posty: 15 ]