Teraz jest 19 kwietnia 2024, o 04:43

Blakewell/Kenleigh Family (1, 2, 3) - P. Clare (Viperina)

Alfabetyczny spis recenzji ROMANSÓW HISTORYCZNYCH
Avatar użytkownika
 
Posty: 3211
Dołączył(a): 10 marca 2014, o 12:43
Ulubiona autorka/autor: E. Hoyt, K. Byrne, R. Quasi, A. Giusti

Blakewell/Kenleigh Family (1, 2, 3) - P. Clare (Viperina)

Post przez Viperina » 6 grudnia 2014, o 10:11

Pamela Clare Sweet Release/seria Blakewell/Kenleigh Family

Obrazek

Pamiętacie "Nikt nie jest aniołem" Karen Robards? To tu jest analogiczna historia. Rok 1730, Alec Kinleigh, arystokrata i armator zostaje porwany, pobity, zamieniony z Nicholasem Bradenem, przestępcą skazanym na 14 lat robót w koloniach za przemoc i gwałty, oraz wysłany statkiem do Virginii, gdzie kupuje go Catherine (Cassie) Blakewell, zarządzająca plantacją tytoniu i wychowująca małego brata pod nieobecność ojca. Na początku Alec nie może pogodzić się z nową rolą, wszak do tej pory był zamożnym i szanowanym człowiekiem, a stał się więźniem, wyrzutkiem społeczeństwa. Do tego musi wyleczyć rany, te z ataku w Londynie i te, które zadano mu na statku.

Książka jest napisana dość nierówno, bo bardzo długo się rozkręca. Przez pierwsze niemal 200 stron mamy wprowadzenie, zarysowywanie charakterów, opowieść o przeszłości, stosunkach na plantacji, owszem, między głównymi bohaterami napięcie erotyczne rośnie, ale wszystko dzieje się dość powoli, a wydarzeń jest niewiele. Poznajemy głównych i pobocznych bohaterów, zaczynamy domyślać się, kto stoi za porwaniem Aleca, domyślamy się także, co naprawdę dzieje się z nieobecnym ojcem Cassie. Przyglądamy się relacjom pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi: plantatorami, zarządcami, białymi służącymi kontraktowymi, więźniami i czarnymi niewolnikami. Jest to wszystko dość ciekawe, choć momentami czytelnik zaczyna marzyć o popchnięciu akcji do przodu. Akcja w ostatniej jednej/trzeciej książki nabiera prędkości kolejki górskiej. Dzieje się bardzo dużo i bardzo szybko. Wszystkie wątki zostają rozwiązane, tajemnice wyjaśnione, złoczyńcy ukarani, miłość triumfuje.

Czyta się to fajnie (jest dużo mniej niedorzecznie niż u Robards), bohaterów lubimy od samego początku, aczkolwiek w porównaniu z późniejszymi książkami Clare ta jest nieco chropowata jeszcze.

Mam ochotę na następne części serii, o Jamiem, bracie Cassie, i Nicholasie, synu Cassie i Aleca.

Ogólnie 7/10.
Ostatnio edytowano 27 stycznia 2015, o 10:02 przez Viperina, łącznie edytowano 1 raz
Przeciętna kobieta zakochuje się siedem razy w roku, w tym sześć razy w butach.

All woman desire a Mr. Darcy.
Unfortunately, all man have no idea who that is.

Avatar użytkownika
 
Posty: 6862
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:21

Post przez Alias » 6 grudnia 2014, o 21:59

Już mam i na pewno będę czytać :)
“I always knew I would fall in love with you, but you were never supposed to love me back"

 
Posty: 1140
Dołączył(a): 15 lipca 2013, o 09:13
Ulubiona autorka/autor: Balogh, Proctor, McNaught, Long, Craven, Graham

Post przez aur_ro » 6 grudnia 2014, o 23:42

Viperina napisał(a):w porównaniu z późniejszymi książkami Clare ta jest nieco chropowata jeszcze.

Jakie pozniejsze masz na mysli?

Avatar użytkownika
 
Posty: 21223
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15

Post przez Agrest » 7 grudnia 2014, o 00:22

To było kiedyś za darmo na Amazonie, więc kto zainteresowany, powinien sprawdzić czy już tego nie posiada ;)
"I read a story to-night. It ended unhappily. I was wretched until I had invented a happy ending for it. I shall always end my stories happily. I don't care whether it's 'true to life' or not. It's true to life as it should be and that's a better truth than the other."

Emily Byrd Starr

Avatar użytkownika
 
Posty: 3211
Dołączył(a): 10 marca 2014, o 12:43
Ulubiona autorka/autor: E. Hoyt, K. Byrne, R. Quasi, A. Giusti

Post przez Viperina » 7 grudnia 2014, o 08:50

aur_ro napisał(a):
Viperina napisał(a):w porównaniu z późniejszymi książkami Clare ta jest nieco chropowata jeszcze.

Jakie pozniejsze masz na mysli?


Serię I-team, którą bardzo lubię (na razie, przeczytałam 1, 1,5 i 2).
Przeciętna kobieta zakochuje się siedem razy w roku, w tym sześć razy w butach.

All woman desire a Mr. Darcy.
Unfortunately, all man have no idea who that is.

Avatar użytkownika
 
Posty: 6862
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:21

Post przez Alias » 11 grudnia 2014, o 21:13

Jestem w połowie i bardzo mi się podoba ^_^
“I always knew I would fall in love with you, but you were never supposed to love me back"

Avatar użytkownika
 
Posty: 3211
Dołączył(a): 10 marca 2014, o 12:43
Ulubiona autorka/autor: E. Hoyt, K. Byrne, R. Quasi, A. Giusti

Post przez Viperina » 2 stycznia 2015, o 09:55

Przeczytałam drugą część cyklu:

Obrazek

Jest ciekawie, może przede wszystkim dlatego, że inaczej. Historia dotyczy Jaimiego, młodszego brata Cassie, który już jako dorosły mężczyzna przyjechał do Anglii, by prosić angielski parlament o pomoc dla Ameryki w wojnie z Francuzami. Jaimie liczy bardzo na wsparcie ze strony Sheffa, swojego przyjaciela z czasów studiów w Oxfordzie. Sheff, który był zawsze porywczy i gwałtowny, bardzo zmienił się przez lata. Jest bezlitosny, arogancki, źle traktuje ludzi, zwłaszcza Irlandczyków, gdyż to właśnie w Irlandii ma majątek. I oto Sheff daje Jaimiemu w prezencie młodą dziewczynę, Irlandkę, na którą Jaimie wyraźnie zwrócił uwagę podczas pogrzebu, na który natrafili podczas polowania. Jaimie nie zamierza zgwałcić niechętnej dziewczyny, ale ponieważ Sheff ich podgląda, udaje i zmusza ją do udawania, że faktycznie odbyli stosunek. By chronić dziewczynę, wyprowadza ją z dworu, ale zostaje raniony przez jej braci, przybywających, by uwolnić siostrę.

Dalej jest klasycznie, ona go leczy, powoli się poznają, okazuje, że on nie jest taki zły jak na Anglika, on jest nią coraz bardziej zafascynowany. Kolejna miłość niemożliwa, bo on jest protestantem, a ona katoliczką, a tego rodzaju związki są zakazane. Sporo akcji, bo muszą uporać się ze ścigającym ich Sheffem i jego zbirami.

Całkiem przyjemna lektura, nie rzuca na kolana, ale opowiedziana jest ładnie, na przyzwoitym poziomie.

8/10.
Przeciętna kobieta zakochuje się siedem razy w roku, w tym sześć razy w butach.

All woman desire a Mr. Darcy.
Unfortunately, all man have no idea who that is.

Avatar użytkownika
 
Posty: 3211
Dołączył(a): 10 marca 2014, o 12:43
Ulubiona autorka/autor: E. Hoyt, K. Byrne, R. Quasi, A. Giusti

Post przez Viperina » 27 stycznia 2015, o 10:14

I część III

Obrazek

Przyznam, że podchodziłam do niej dość niechętnie, bo niespecjalnie lubię ten rodzaj relacji, a do tego z pewnością główna bohaterka nie była moim ulubionym typem.

Ale po kolei. Ona: Elspeth Steward, młoda wdowa w ósmym miesiącu ciąży, mieszkająca samotnie na Dzikim Zachodzie. Biedna, niepiśmienna, mocno poraniona przez życie, niekochana przez matkę, jako nastolatka wykorzystywana seksualnie przez przyrodniego brata, siłą wydana przez ojczyma za dużo starszego mężczyznę. Boi się zbliżenia z mężczyzną, ponieważ kojarzy jej się ono wyłącznie z poniżeniem, bólem, w najlepszym razie z mechaniczną, bezuczuciową kopulacją. Mieszka samotnie, boi się porodu (będzie musiała urodzić sama).

On, najstarszy syn Aleca Kenleigha i Cassie Blakewell, bogaty, wykształcony w Oxfordzie. Służył w wojsku, ratując dwóch młodych rekrutów, został złapany przez Indian i był w straszny sposób torturowany. W końcu uciekł od Indian, wrócił do domu, ale nie potrafił poradzić sobie ze wspomnieniami (ma też przykrą tajemnicę, która w końcu okazuje się mniej okropna, niż czytelniczki sobie wyobrażają). Odszedł więc z domu, mówiąc na odchodnym matce, że jej syn umarł. Od sześciu lat snuje się po Dzikim Zachodzie jako traper.

Relacja: on jest ranny, zastrasza ją bronią, żeby go przyjęła pod dach i wyleczyła. Ona się go boi, ale nie ma wyjścia. Opiekuje się nim, potem on opiekuje się nią, nawet odbiera jej poród. To nie jest łatwa i znienacka wybuchająca miłość. Najpierw muszą się nauczyć ufać sobie nawzajem. Uleczyć siebie nawzajem, dotrzeć do siebie (do siebie samych i do drugiej strony). Wszystko dzieje się dość powoli, ale jest ładnie opisane i prawdziwe. Kupuję ten związek, mimo że z pozoru jest absolutnie niedobrany i raczej bez nadziei na HEA. A jednak. To, za co chyba najbardziej cenię Pamelę Clare, to autentyczność emocji, które opisuje. I to, że nie wymyśla ludziom problemów z sufitu.

8/10.

To jest bardzo dobry cykl, także przez to, że jest różnorodny. Każdy z bohaterów jest inny, każda relacja jest inna, bohaterowie mierzą się z innymi problemami (aczkolwiek wszędzie pojawia się wątek leczenia bohatera z ran). Ciekawe i sensowne.

Autorka, z którą zdecydowanie warto się zapoznać bliżej. Szkoda (wiem, wiem, jestem nudna), że nasi wydawcy nie podzielają tego poglądu...
Przeciętna kobieta zakochuje się siedem razy w roku, w tym sześć razy w butach.

All woman desire a Mr. Darcy.
Unfortunately, all man have no idea who that is.

Avatar użytkownika
 
Posty: 6862
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:21

Post przez Alias » 27 stycznia 2015, o 15:11

tę część mam w najbliższych planach :)
jedynka bardzo mi się spodobała, więc postanowiłam zapoznać się szerzej z jej historykami
“I always knew I would fall in love with you, but you were never supposed to love me back"

Avatar użytkownika
 
Posty: 31291
Dołączył(a): 8 listopada 2012, o 22:17
Ulubiona autorka/autor: Różnie to bywa

Post przez Księżycowa Kawa » 27 stycznia 2015, o 18:25

Viperina napisał(a):Autorka, z którą zdecydowanie warto się zapoznać bliżej. Szkoda (wiem, wiem, jestem nudna), że nasi wydawcy nie podzielają tego poglądu...

Akurat tej autorki nie znam, ale często i mnie podobna myśl nachodzi w przypadku pewnych autorek.
Nie ma dobrych książek dla głupca, możliwe, że nie ma złych dla człowieka rozumu.
Denis Diderot


"If you want it enough, you can always get a second chance." MM
*
“I might be accused of social maladjustment,” said Daniel. “But not a psychopath. Please. Give me some credit.” MM
*
Zamienię sen na czytanie.

Avatar użytkownika
 
Posty: 3211
Dołączył(a): 10 marca 2014, o 12:43
Ulubiona autorka/autor: E. Hoyt, K. Byrne, R. Quasi, A. Giusti

Post przez Viperina » 27 stycznia 2015, o 22:16

Alias, jeśli nie przeczytałaś drugiej części, to zachęcam, bo jest bardzo fajna.

Ja w tej chwili czytam kolejną jej serię historyczną, o Szkotach wychowanych przez Indian. Zaczęłam nietypowo, od drugiego tomu. Też fajnie się to czyta.
Przeciętna kobieta zakochuje się siedem razy w roku, w tym sześć razy w butach.

All woman desire a Mr. Darcy.
Unfortunately, all man have no idea who that is.


Powrót do Recenzje romansów historycznych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości