Teraz jest 29 marca 2024, o 07:25

Dziecko ognia - S.K. Tremayne (Viperina)

Alfabetyczny spis recenzji KSIĄŻEK KRYMINALNO-SENSACYJNYCH
Avatar użytkownika
 
Posty: 3208
Dołączył(a): 10 marca 2014, o 12:43
Ulubiona autorka/autor: E. Hoyt, K. Byrne, R. Quasi, A. Giusti

Dziecko ognia - S.K. Tremayne (Viperina)

Post przez Viperina » 14 maja 2017, o 12:38

Obrazek

Wow. Tyle mogę powiedzieć na świeżo po lekturze. Ale po kolei.

Otóż po pierwsze, nie będę się wypowiadać na temat tłumaczenia na polski, bo czytałam w tłumaczeniu na włoski (i fragmentami na francuski).

Po drugie, historia jest dobra. Fabularnie inna od "Bliźniąt z lodu", narracyjnie podobna (ponownie narracja naprzemienna - opowiadana w pierwszej osobie z perspektywy bohaterki i w trzeciej osobie opowiadana z perspektywy bohatera). Klimat mroczny, trochę jak z nastrojowego horroru, nawiązujący nieco do Rebeki Hitchcocka, a nawet momentami do "Lśnienia" Kubricka, bardzo filmowy. W ogóle książki Tremayne'a są świetnym materiałem na ekranizacje, dużo lepszym, moim zdaniem, od "Dziewczyny z pociągu" Hawkins (BTW, druga książka Hawkins czeka właśnie na swoją kolejkę w czytniku ;).

Nie chcę oczywiście spojlerować, ale najkrócej mówiąc, "Dziecko ognia" jest książką o kłamstwie. Kłamstwo, a nawet szerzej, kłamstwa, są przyczyną wszystkich zapętleń fabuły, są siłą napędową działań bohaterów, ale też trzeba jasno sobie powiedzieć, że gdyby nie kłamstwa, to nie wydarzyłoby się nie tylko nic złego, ale także i nic dobrego. Ba, bohaterowie pewnie w ogóle by się nie spotkali. Z drugiej strony jednak dopiero ujawnienie prawdy, a w zasadzie wszystkich prawd (ale czy na pewno wszystkich?), pozwala w epilogu ruszyć naprzód.

Zagadka. To jest thriller, więc zasadniczo krążymy wokół wyjaśnienia zagadki. Przyznam, że do pewnego momentu obstawiałam nieco inaczej, częściowo dlatego, że autor zręcznie budował niejasności w głowie głównej bohaterki. Nie jestem rozczarowana, bo obstawiane przeze mnie rozwiązanie byłoby dużo trudniejsze do obrony.

Nastrój. Mrocznie, złowieszczo, niepokojąco. Bardzo klimatycznie, czemu skutecznie pomogło umieszczenie akcji w Kornawalii. Wśród opuszczonych kopalni. W zaniedbanym rozległym dworze zamieszkanym przez zaledwie czwórkę (w porywach piątkę) ludzi. Zimą.

Relacje między bohaterami. Klasycznie, trochę jak w Kopciuszku, trochę jak we wspomnianej Rebece. Nieprzyjemne zaskoczenie (a może jednak nie?) zachowaniem bohatera i duży plus za zakończenie.

Parę mrożących krew w żyłach momentów, kiedy naprawdę nie wiemy, jak się potoczy akcja, bo wszystko jest możliwe. Ze szczególnym uwzględnieniem końcówki. Trzymałam kciuki za bohaterów (zwłaszcza za bohaterkę, bo jej zachowanie było kluczowe). Wyszło dobrze.

Całość oceniam na co najmniej 8,5, a nawet może 9/10.

Jeśli lubicie ten gatunek, to Tremayne'a nie wolno Wam pominąć.
Przeciętna kobieta zakochuje się siedem razy w roku, w tym sześć razy w butach.

All woman desire a Mr. Darcy.
Unfortunately, all man have no idea who that is.

Avatar użytkownika
 
Posty: 5914
Dołączył(a): 18 listopada 2015, o 18:19
Ulubiona autorka/autor: Nie mam, czytam to co mi się spodoba;)

Post przez giovanna » 15 maja 2017, o 11:03

Kupiłam sobie, ale najpierw muszę Bliźnięta z lodu przeczytać :)

Avatar użytkownika
 
Posty: 3208
Dołączył(a): 10 marca 2014, o 12:43
Ulubiona autorka/autor: E. Hoyt, K. Byrne, R. Quasi, A. Giusti

Post przez Viperina » 16 maja 2017, o 08:49

Też polecam bardzo, to są dobrze napisane, mocno trzymające w napięciu książki. Z ciekawymi zapętleniami fabuły. Jeśli lubisz ten gatunek (zagadki), to to jest autor, którego nie wolno pomijać :)
Przeciętna kobieta zakochuje się siedem razy w roku, w tym sześć razy w butach.

All woman desire a Mr. Darcy.
Unfortunately, all man have no idea who that is.

Avatar użytkownika
 
Posty: 5914
Dołączył(a): 18 listopada 2015, o 18:19
Ulubiona autorka/autor: Nie mam, czytam to co mi się spodoba;)

Post przez giovanna » 16 maja 2017, o 19:28

Bardzo lubię :)

Avatar użytkownika
 
Posty: 6862
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:21

Post przez Alias » 18 maja 2017, o 10:41

Zapisuję, klimatem jak najbardziej mi odpowiada ;)
“I always knew I would fall in love with you, but you were never supposed to love me back"

Avatar użytkownika
 
Posty: 27968
Dołączył(a): 22 lutego 2012, o 21:14
Lokalizacja: Warszawa
Ulubiona autorka/autor: Kristen Ashley/Mariana Zapata

Post przez Duzzz » 23 maja 2017, o 22:09

Też. :-D
Czekałam na to :) I widzę, że autor nie zawodzi :D

“How do you always know where to find me?''
His voice achingly gentle, he says, "The same way a compass knows how to find true north.”
― J.T. Geissinger, Cruel Paradise

“It’s not inexplicable. I like you the way Newton liked gravity.”
“I don’t know what you mean.”
“Once he found it, everything else in the universe made sense.”
― J.T. Geissinger, Cruel Paradise

“Life is short. You don't get a do-over. Kiss who you need to kiss, love who you need to love, tell anyone who disrespects you to go f*ck themselves. Let your heart lead you where it wants to. Don't ever make a decision based on fear. In fact, if it scares you, that's the thing you should run fastest toward, because that's where real life is. In the scary parts. In the messy parts. In the parts that aren't so pretty. Dive in and take a swim in all the pain and beauty that life has to offer, so that at the end of it, you don't have any regrets.” ― J.T. Geissinger, Cruel Paradise


Powrót do Recenzje książek kryminalno-sensacyjnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości