Teraz jest 7 grudnia 2021, o 19:02

Wyzwanie czytelnicze 2017

Ulubiona autorka/autor: Joanna Chmielewska/Ilona Andrews

Post przez ewa.p » 4 września 2017, o 18:52

Zaliczone wyzwania:

1.Książka tłumaczona z języka innego niż angielski.
2.Książka, którą wszyscy znają, a ja nie (lub książka takiej autorki).
3.Książka, która rozbawi mnie do łez..
4.Druga szansa dla książki lub druga szansa dla autorki, która nas wcześniej zawiodła.
5.Książka z zakazaną miłością.
Np. on lub ona mają męża/żonę/narzeczoną/narzeczonego, rodzina jest przeciwna.
6.Książka z niebieska okładką(wyzwanie dodatkowe)
7.Książka,której akcja dzieje się podczas wojny(wyzwanie dodatkowe)
8.Książka, która zawiera wspomnienia lub kartki z pamiętnika.(wyzwanie dodatkowe)
9.Książka wydana przed moim urodzeniem (lub książka wydana w roku mojego urodzenia).(wyzwanie dodatkowe)

Obecne wyzwanie:
10.Książka ,której bohaterka jest zadziorna rudowłosa(wyzwanie dodatkowe)

Skandal w Nowym Orleanie
Nan Ryan to książka,której bohaterką jest zadziorna rudowłosa Madeleine.Sam blurb wygląda dośc zachęcająco:
Nowy Orlean, 1856 rok.
W Nowym Orleanie na Madeleine Cavendish czekał bogaty i utytułowany narzeczony. Nie darzyła go gorącym uczuciem, ale to jej nie przeszkadzało. Przeciwnie, uznała, że tak będzie lepiej. Miała za sobą bolesne doświadczenie. Z wielkiej miłości poślubiła mężczyznę, który okazał się łajdakiem i hulaką. Zmarł po trzech latach, ale ona aż za dobrze poznała ten typ człowieka. Dlatego też Armand Chevalier, który adorował ją podczas rejsu do Ameryki, nie wzbudził jej zaufania. Zmieniła opinię o nim nie tylko dlatego, że podczas sztormu uratował ją z tonącego statku. Zanim do tego doszło, uległa sile namiętności i przekonała się, że jest cudownym kochankiem. Rozgrzeszyła sama siebie, bo mieli więcej się nie spotkać, tymczasem...

Sama książka rozczarowuje.Już choćby fakt o wcześniejszym mężu bohaterki to chyba wymysł osoby,która pisała blurb.z samej fabuły nie wynika nic podobnego,co najwyżej fakt,że pewne sprawy cielesne nie były bohaterce obce,zresztą do niewinnej panienki na wydaniu jej daleko,bo ma 27 lat...Książka jest dość powierzchowna,a bohaterka dość chwiejna.Sama siebie przestrzega,ze nic nie może jej łączyć z Armandem de Chevalier,by po chwili ochoczo paść mu w ramiona.Jej zadziorność to głównie małe pyskówki w stosunku do niego...
Cała fabuła to właściwie miłosny czworokąt-Medeleine jest zaręczona z Desmondem ,który ma kochankę(bardzo zazdrosną o niego kwartetonkę),zaś jego narzeczona nie mniej ochoczo spotyka się z Armandem.Trochę za mało było dla mnie w tej książce atmosfery Nowego Orleanu.Autorka skupiła się głównie na voodoo i różnych jego przejawach.Brakowało mi innych szczegółów dotyczących tego miasta.Sama fabuła nie jest może najgorsza,choć ostatnie 40 stron to głównie wyznania miłości płynące z ust Medeleine i Armanda,co było dość nużące.Tytułowy skandal to też zbyt dużo powiedziane.Sam skandal właściwie nie zaistniał,dopiero mógłby mieć miejsce,gdyby opisane w końcówce książki wydarzenia doszły do wiadomości społeczeństwa.
I jeszcze jedna uwaga-właściwie nie czuć,że to romans historyczny,równie dobrze mógłby się rozgrywać współcześnie,bo tutaj zachowanie bohaterów nie wskazywało specjalnie na jakiekolwiek zachowanie konwenansów itp.
Osobiście czuję się rozczarowana książką,na pewno nie będę jej nikomu polecać.
________________***________________

Gotowałam się w środku i musiałam sięgnąć po wszystkie rezerwy opanowania,by utrzymać nerwy na wodzy.Uda mi się.Po prostu muszę być obojętna.Zen.Żadnego walenia po twarzy.Walenie po twarzy nie jest zen.

Ulubiona autorka/autor: Nalini Singh

Post przez kejti » 5 września 2017, o 08:53

Wyzwanie czytelnicze 2017:

3. Książka, do której zabieram się od lat i zabrać się nie mogę.
4. Książka z motywem, którego nie lubię.
6. Książka z niebieską okładką. (dodatkowe wyzwania)
7. Książka wydana przed moim urodzeniem (lub książka wydana w roku mojego urodzenia). (dodatkowe wyzwania)
10. Książka, w której bohaterowie są wrogami. (dodatkowe wyzwania)
11. Książka, której bohaterką jest zadziorna rudowłosa. (dodatkowe wyzwania)

5. Książka, która rozbawi mnie do łez.

Rock Chick Rescue (Rock Chick #2) by Kristen Ashley ENG

Obrazek

Tym razem bardziej zainteresowałam się głównym bohaterem niż bohaterką (przy pierwszej części miałam odwrotnie). Eddie miód, cud, mój kolejny wybór na męża, wyczekiwałam jego słów na każdym kroku, chwilami zdarzały się nawet ciary. Jeszcze to jego „cariña”, „cállate” mmmm. Ok., rozmarzyłam się :P co do Jet – można ją podsumować jednym słowem „idiotka”, tak mnie wkurzała że chwilami miałam ochotę ją udusić. Naprawdę ciężki orzech do zgryzienia jeśli chodzi o jej osobę…

Całościowo? UBAW PO PACHY! Akcja goni akcję. Te „dodatki” co myśli Jet w danej chwili były przezabawne a już najbardziej przezabawną osobą był Tex. Wszyscy kochamy Tex’a :lovju:

Zauważyłam, że nie wszystkim podchodzi ta seria, uważam że warto przeczytać pierwszą część i wtedy po prostu się wie czy seria jest dla Ciebie, czy nie. Ja jestem przeogromnie zachwycona!

Polecam!!

.
.

Let's find some beautiful place to get lost.

Ulubiona autorka/autor: Nalini Singh

Post przez kejti » 21 października 2017, o 20:25

Wyzwanie czytelnicze 2017:

3. Książka, do której zabieram się od lat i zabrać się nie mogę.
4. Książka z motywem, którego nie lubię.
5. Książka, która rozbawi mnie do łez.
6. Książka z niebieską okładką. (dodatkowe wyzwania)
7. Książka wydana przed moim urodzeniem (lub książka wydana w roku mojego urodzenia). (dodatkowe wyzwania)
10. Książka, w której bohaterowie są wrogami. (dodatkowe wyzwania)
11. Książka, której bohaterką jest zadziorna rudowłosa. (dodatkowe wyzwania)

2. Książka, w której bohaterowie biorą ślub per procura. (dodatkowe wyzwania)

Zamek - Cathy Maxwell

Obrazek

Książka polecona ze względu na szkotów. Nawet nie wiedziałam że trafię na ten motyw ale fajnie, że udało się zaliczyć. Jestem pewna że do końca roku wszystkiego nie zaliczę, widzę że zabawa umarła ale ja ze swojej strony pobawię się do końca.
Co do samej książki, historia całkiem niezła, zwłaszcza pierwsze 50%, potem miałam moment gdzie mnie nudziła i końcówka zbyt słodka aczkolwiek dobrze się bawiłam. Szkot był, niestety oczekiwałam czego innego, Julie Garwood mnie zepsuła ;)

.
.

Let's find some beautiful place to get lost.

Post przez ewa.p » 23 października 2017, o 15:55

Zaliczone wyzwania:

4.Druga szansa dla książki lub druga szansa dla autorki, która nas wcześniej zawiodła.
Np. on lub ona mają męża/żonę/narzeczoną/narzeczonego, rodzina jest przeciwna
.
8.Książka, która zawiera wspomnienia lub kartki z pamiętnika.(wyzwanie dodatkowe)
9.Książka wydana przed moim urodzeniem (lub książka wydana w roku mojego urodzenia).(wyzwanie dodatkowe)

Obecne wyzwanie:

11.Książka z cyfrą w tytule

Dom czwarty Katarzyna Puzyńska(wyzwanie dodatkowe)

Była policjantka Klementyna Kopp po czterdziestu latach wraca w rodzinne strony. Na prośbę matki ma przyjrzeć się sprawie pewnego morderstwa. W drodze na miejsce znika bez śladu. Mieszkańcy Złocin zgodnie twierdzą, że nigdy nie dotarła do miasteczka, ale aspirant Daniel Podgórski wkrótce odkrywa, że musiało być inaczej. Dlaczego wszyscy kłamią? Co tak naprawdę przydarzyło się Klementynie? Kto maluje tajemnicze graffiti z czarną szubienicą i podrzuca martwe ptaki? Jaki ma z tym wszystkim związek okrutna egzekucja dokonana nad jeziorem Bachotek w październiku 1939 roku?

To siódma część sagi kryminalnej o Lipowie.Bohaterowie zmieniają się wewnętrznie,jedni na korzyść,inni wręcz przeciwnie...Tym razem autorka skupiła się na postaci Klementyny Kopp,byłej policjantki,która zaginęła w drodze do rodzinnego domu. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Daniel Podgórski.Jak zwykle autorka skupiła się na podkreśleniu tła psychologiczno-społecznego i powiązaniu teraźniejszości z historia z przeszłości.Puzyńska w ciekawy sposób pokazuje swoich bohaterów,nadaje im głębię psychologiczną,dzięki czemu łatwiej można zrozumieć ich postępowanie i lepiej się z nimi utożsamiać.Ważnym wątkiem w jej powieści jest wątek historyczny związany z II wojną światową i egzekucją dokonaną nad jeziorem Bachotek w 1939 roku,który autorka umiejętnie łączy z fabułą powieści.Zdarzenia te stają się ważną częścią opowieści i odpowiednim motywem działań bohaterów.Niespecjalnie spodobała mi się przemiana Daniela,który zmienia się w mięśniaka,topiącego swoją żałobę najpierw w alkoholu,a potem fizyczności.Niespecjalnie odpowiadało mi jego postępowanie pod wpływem wódki,wychodził z niego wówczas kawał chama...Myślę jednak że ta jego negatywna metamorfoza jest dobrze umotywowana psychologicznie,powiedziałabym,że jest dość wiarygodna.Może zbyt dużo tu przekleństw i nieparlamentarnego języka,ale można to przełknąć.Myślę,że sięgnę po kolejne części serii.

Gotowałam się w środku i musiałam sięgnąć po wszystkie rezerwy opanowania,by utrzymać nerwy na wodzy.Uda mi się.Po prostu muszę być obojętna.Zen.Żadnego walenia po twarzy.Walenie po twarzy nie jest zen.

Post przez ewa.p » 12 listopada 2017, o 18:16

Zaliczone wyzwania:

Obecne wyzwanie:

12.Książka, w której bohaterowie biorą ślub per procura.(wyzwanie dodatkowe)

Marianna Magdalena Wala

Miłość i walka między powstaniami...
Co zrobić, gdy grają werble, młoda krew wre, a zapaleńcy gotują się do walki?
Podczas gdy wszystkie zwyczajne kobiety przygotowywały swoich mężów i synów do powstania listopadowego, Marianna, nadzwyczaj charyzmatyczna i odważna, postanowiła, że zamieni koronki na mundur i sama wyruszy na bitwę. Nie było takiej siły, która mogłaby zatrzymać młodą dziewczynę. Gdy jednak bój nic nie dał, a rodzinie grozi konfiskata dóbr czy nawet przyśpieszony wyjazd na Sybir, trzeba poświęcić się po raz kolejny.
Marianna nie ma wyboru – jak najszybciej musi wyjść za mąż. Upatrzony kandydat w zasadzie ma wszystko – jest bogaty, młody, utytułowany i – co najważniejsze – rozpaczliwie poszukuje żony. No właśnie… Nie zbyt piękne, aby było prawdziwe?
Przed młodą dziewczyną wiele wyzwań. Będzie musiała odnaleźć się w świecie salonowych spisków i nie ulec grze pozorów…
XIX-wieczny świat intryg i baśniowej miłości. Czy dasz się do niego wciągnąć?

Ślub per procura to ciekawy motyw,zawarty również w książce Magdaleny Wala pt. Marianna.Jest to motyw o tyle interesująco napisany,że sama panna młoda aż do chwili zawarcia owego ślubu nie wie,że poznany przez nią mężczyzna nie jest jej mężem,jedynie występuje w jego imieniu.Co gorsza,sam pan młody jest nieświadomy faktu,że wskutek intrygi matki został poślubiony pannie,o której istnieniu nie miał pojęcia.Dodatkowo zawarty ślub to mezalians,ponieważ Michał Sierawski to magnat o szerokich koligacjach,zaś Marianna Pawłowska to biedna szlachcianka o lekko niepewnej reputacji.
Główni bohaterowie to nietuzinkowe postaci.Marianna to eks powstaniec,walczył w powstaniu listopadowym w męskim przebraniu,zaś Michał,jej świeżo poślubiony mąż miał już trzy żony,z których każda zginęła w tragiczny sposób.Sam Michał jest na ustach wszystkich mniej lub bardziej znajomych ludzi i sąsiadów,podejrzany o spowodowanie śmierci swych licznych małżonek...
Przed młodą parą sporo wyzwań.Intrygi ,niebezpieczeństwo,pełna półsłówek i sekretów atmosfera domu,tajemnicza Biała Dama,dodatkowo nieprzyjaciółka głównej bohaterki jest gościem w jej domu...
Świetnie mi się książkę czytało,podobał mi się sposób przedstawienia roli kobiety w XIX wieku.Dodatkowym bonusem jest piękna okładka,bardzo pasująca do treści książki i ciekawy opis ..Cenię ją sobie nie tylko ze względu na ciekawy temat i nawiązanie do naszej historii ale też na niezwykle przyjazny dla czytelnika język powieści-bardzo płynnie się czyta,a te wszystkie szczegóły dotyczące manier,języka wizytówek czy sztuki prowadzenia domu nie przytłaczają,są napisane w tak ciekawy sposób,że wraz z bohaterka przyswajamy je sobie mimochodem.
Bardzo ciekawie przedstawiono postaci drugoplanowe-Klementynę,którą tak fajnie znienawidzić czy Izabella i Oleńka,które łatwo pokochać .Tak łatwo polubić Zosię,przekonana o tym,że wie co najlepsze dla jej pani(nawet lepiej niż ona sama)...Bardzo ciekawy jest tu mały wątek kryminalny,dzięki któremu książkę czyta się z jeszcze większym zainteresowaniem.Z wielkim zainteresowaniem sięgnę po Rozalię,której bohaterka jest młodsza siostra Marianny.

Post przez ewa.p » 6 grudnia 2017, o 18:26

Zaliczone wyzwania:

12.Książka, w której bohaterowie biorą ślub per procura.(wyzwanie dodatkowe)

Obecne wyzwanie:

13.Książka z nielubianym motywem

Niewielu motywów w książkach nie lubię.Jednym z nich jest stylizacja języka,a drugim okres,w którym wysoko urodzeni mężczyźni ,by wyglądać modnie ubierają się,delikatnie mówiąc,nieco ekscentrycznie i stosują makijaż.To właśnie ten drugi motyw widoczny jest w książce Występna dama Jo Beverley.Nie jest to tutaj motyw mocno wyeksponowany,ponieważ dość mała część fabuły rozgrywa się w balowej scenerii,więc dość łatwo było mi tę książkę przeczytać.Lektura ma dość ciekawą fabułę,to główna bohaterka ma zniszczona reputację,a bohater jest osoba ,której bardziej zależy na ich związku.Dodatkowym argumentem dla mnie był wątek maskarady,kiedy to Chastity występuje w męskim stroju,zaś Cyn przebrany jest za kobietę.Przyznam,że w tym ostatnim przypadku motyw makijażu u mężczyzny był nawet dość zasadny.Co mnie uwierało,to fakt,że gdy Chas przebierała się za mężczyznę to nadal mówiła jak kobieta-byłam,zrobiłam itp(oj,nie przyłożył się pan korektor)...
Sami bohaterowie są ciekawi,ale nie brak tu również prawdziwych śfiń jak np.ojciec bohaterki,czy jego sekretarz.Tylko lać ich po pysku i patrzeć czy równo puchnie...Sporo w książce humoru,głównie za sprawa Cyna Mallorena.
Motyw makijażu u mężczyzn widoczny głównie w dwóch sytuacjach-pierwszy wówczas,gdy Cyn przebiera się za kobietę,drugi podczas balu wydawanego przez jego brata.Na szczęście było tego na tyle mało,że nie biło po oczach i łatwo można to było przełknąć.
Książka jest napisana dość prostym językiem,łatwo się ją czyta.Sceny gorące bez zbędnych szczegółów,ale przyjemne.Fajnie było przeczytać,na pewno sięgnę po kolejne części cyklu.

Ulubiona autorka/autor: Janet Evanovich

Post przez Janka » 5 stycznia 2018, o 00:59

Pora na moje podsumowanie wyzwania czytelniczego 2017.

Plan był, by świadomie zaliczyć wszystkie punkty. Niestety tak się złożyło, że w moim życiu zaszły pewne zmiany, które utrudniły mi wykonanie wyzwania. Utrudniły, ale nie uniemożliwiły.
Spędziłam w tym roku bardzo dużo czasu w Polsce, z czego większość z dostępem do biblioteki miejskiej i księgarń, a w związku z tym przyjęłam całkiem inne wyzwanie czytelnicze: żeby zaliczyć jak najwięcej książek polskich autorek (i autorów). Moje nowe wyzwanie indywidualne udało mi się wspaniale wykonać. Jestem z siebie dumna.

A teraz nasze wspólne punkty:
Książka tłumaczona z języka innego niż angielski. - Kerstin Gier "Powtórka z miłości", była przetłumaczona z języka niemieckiego
Książka, którą wszyscy znają, a ja nie (lub książka takiej autorki). - Jayne Ann Krentz "Nie ufaj nikomu", nie podobała mi się jakoś szczególnie
Książka, do której zabieram się od lat i zabrać się nie mogę. - Alexandra Potter "Jesteś tym, którego (nie) pragnę", świetna
Książka z motywem, którego nie lubię. - Rachel Gibson "Ein Mann für alle Nächte", śmierć mamy, organizacja pogrzebu, ukrywanie ciąży przed ojcem dziecka - koszmarna
Książka, która rozbawi mnie do łez. - Olga Rudnicka "Fartowny pech" oraz Iwona Banach "Lokator do wynajęcia" - było takich nawet więcej
Książka, której nie byłam w stanie skończyć. (Druga szansa dla książki lub druga szansa dla autorki, która nas wcześniej zawiodła.) - Alexander McCall Smith "W towarzystwie uroczych pań" dzięki niej zrozumiałam, dlaczego możliwe było niewolnictwo, Murzyni są w niej przedstawieni jako osoby prawie niezdolne do samodzielnego myślenia.

Wyzwanie czytelnicze 2017 uważam za wykonane.
Obrazek

Poprzednia strona

Powrót do Wyzwania czytelnicze 2017