Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest 22 listopada 2017, o 11:51

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Dziecko ognia - S.K. Tremayne (Viperina) 
Autor Wiadomość
Miss klawiatury

Pochwały: 127
Ulubiona autorka/autor: Kleypas, Castellano, P. Clare, Karen Rose, Hoyt
Post Dziecko ognia - S.K. Tremayne (Viperina)
14 maja 2017, o 11:38
Obrazek

Wow. Tyle mogę powiedzieć na świeżo po lekturze. Ale po kolei.

Otóż po pierwsze, nie będę się wypowiadać na temat tłumaczenia na polski, bo czytałam w tłumaczeniu na włoski (i fragmentami na francuski).

Po drugie, historia jest dobra. Fabularnie inna od "Bliźniąt z lodu", narracyjnie podobna (ponownie narracja naprzemienna - opowiadana w pierwszej osobie z perspektywy bohaterki i w trzeciej osobie opowiadana z perspektywy bohatera). Klimat mroczny, trochę jak z nastrojowego horroru, nawiązujący nieco do Rebeki Hitchcocka, a nawet momentami do "Lśnienia" Kubricka, bardzo filmowy. W ogóle książki Tremayne'a są świetnym materiałem na ekranizacje, dużo lepszym, moim zdaniem, od "Dziewczyny z pociągu" Hawkins (BTW, druga książka Hawkins czeka właśnie na swoją kolejkę w czytniku ;).

Nie chcę oczywiście spojlerować, ale najkrócej mówiąc, "Dziecko ognia" jest książką o kłamstwie. Kłamstwo, a nawet szerzej, kłamstwa, są przyczyną wszystkich zapętleń fabuły, są siłą napędową działań bohaterów, ale też trzeba jasno sobie powiedzieć, że gdyby nie kłamstwa, to nie wydarzyłoby się nie tylko nic złego, ale także i nic dobrego. Ba, bohaterowie pewnie w ogóle by się nie spotkali. Z drugiej strony jednak dopiero ujawnienie prawdy, a w zasadzie wszystkich prawd (ale czy na pewno wszystkich?), pozwala w epilogu ruszyć naprzód.

Zagadka. To jest thriller, więc zasadniczo krążymy wokół wyjaśnienia zagadki. Przyznam, że do pewnego momentu obstawiałam nieco inaczej, częściowo dlatego, że autor zręcznie budował niejasności w głowie głównej bohaterki. Nie jestem rozczarowana, bo obstawiane przeze mnie rozwiązanie byłoby dużo trudniejsze do obrony.

Nastrój. Mrocznie, złowieszczo, niepokojąco. Bardzo klimatycznie, czemu skutecznie pomogło umieszczenie akcji w Kornawalii. Wśród opuszczonych kopalni. W zaniedbanym rozległym dworze zamieszkanym przez zaledwie czwórkę (w porywach piątkę) ludzi. Zimą.

Relacje między bohaterami. Klasycznie, trochę jak w Kopciuszku, trochę jak we wspomnianej Rebece. Nieprzyjemne zaskoczenie (a może jednak nie?) zachowaniem bohatera i duży plus za zakończenie.

Parę mrożących krew w żyłach momentów, kiedy naprawdę nie wiemy, jak się potoczy akcja, bo wszystko jest możliwe. Ze szczególnym uwzględnieniem końcówki. Trzymałam kciuki za bohaterów (zwłaszcza za bohaterkę, bo jej zachowanie było kluczowe). Wyszło dobrze.

Całość oceniam na co najmniej 8,5, a nawet może 9/10.

Jeśli lubicie ten gatunek, to Tremayne'a nie wolno Wam pominąć.

All woman desire a Mr. Darcy.
Unfortunately, all man have no idea who that is.

Miss gaduł

Pochwały: 6
Ulubiona autorka/autor: Nie mam, czytam to co mi się spodoba;)
Kupiłam sobie, ale najpierw muszę Bliźnięta z lodu przeczytać :)

Miss klawiatury

Ulubiona autorka/autor: Kleypas, Castellano, P. Clare, Karen Rose, Hoyt
Też polecam bardzo, to są dobrze napisane, mocno trzymające w napięciu książki. Z ciekawymi zapętleniami fabuły. Jeśli lubisz ten gatunek (zagadki), to to jest autor, którego nie wolno pomijać :)

All woman desire a Mr. Darcy.
Unfortunately, all man have no idea who that is.

Miss gaduł

Pochwały: 6
Ulubiona autorka/autor: Nie mam, czytam to co mi się spodoba;)
Bardzo lubię :)

Celtycka Harfa

Zapisuję, klimatem jak najbardziej mi odpowiada ;)

Lady Butterfly

Ulubiona autorka/autor: Kristen Ashley/Mariana Zapata
Też. :-D
Czekałam na to :) I widzę, że autor nie zawodzi :D

“It’s never too late to reach for happiness and no matter what life has done to you, it’s never too late to find it.” ― Kristen Ashley, The Will

“Never give up. Never quit dreaming. Because dreams had a way of being. You just had to keep hold.” ― Kristen Ashley, Walk Through Fire

Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ]