Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest 19 listopada 2018, o 02:42Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Siedem sióstr (cykl; tom 2-3) - Lucinda Riley (Karina32) 
Autor Wiadomość
Miss postów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sierpnia 2017, o 07:25
Posty: 1987
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 56
Ulubiona autorka/autor: Anne Golon, Sylvain Reynard
Cytuj
Post Siedem sióstr (cykl; tom 2-3) - Lucinda Riley (Karina32)
15 stycznia 2018, o 08:42
Obrazek

Cytuj:
Ally D'Aplièse przygotowuje się właśnie do udziału w jednym z najbardziej niebezpiecznych wyścigów jachtów na świecie, gdy otrzymuje wstrząsającą wiadomość o nagłej i bardzo tajemniczej śmierci swojego adopcyjnego ojca. Dziewczyna rezygnuje ze startu w zawodach i jedzie do położonego nad Jeziorem Genewskim urokliwego zamku, gdzie ma się spotkać z osieroconymi przez Pa Salta pozostałymi córkami. Na miejscu okazuje się, że bajecznie bogaty ojciec zostawił córkom w spadku zaszyfrowane wskazówki, które pozwolą im poznać historię ich pochodzenia.
Ally postanawia skorzystać z rady zmarłego ojca i odnaleźć własne korzenie. W tym celu wyrusza do mroźnej Norwegii, gdzie dowiaduje się o Annie Landvik, żyjącej przeszło sto lat temu dziewczynie z małej wioski w górach, która otrzymała szansę wyjazdu do Christianii, aby śpiewać na premierze poematu Henrika Ibsena „Peer Gynt”. Informacje na temat Anny rodzą w głowie Ally pytania dotyczące przeszłości Pa Salta, w tym również to najważniejsze: co się stało z siódmą siostrą?


"Siotra burzy" to druga część w cyklu "Siedem sióstr", który opowiada historię sześciu (a właściwie siedmiu) dziewczyn adoptowanych przez tajemniczego Pa Salta. Ta część opowiada o Ally (Alkione), drugiej w kolejności siostrze. Około pierwszych 100 stron, to właściwie powtórzenie z tomu pierwszego, ale tym razem opowiedziane z perspektywy Ally. Dowiadujemy się zatem, że kilka tygodni przed śmiercią ojca, poznała słynnego w żeglarskim świecie kapitana, Theo, który zaproponował jej dołączenie do jego ekipy w regatach na Cykladach. Podczas przygotować do tych regat zaczyna się między nimi rozwijać uczucie. I to z nim Ally spędza czas, kiedy jej ojciec umiera i kiedy spotykają jego jacht, na którym odbywa się jego pogrzeb. Zrozpaczona dziewczyna początkowo rezygnuje ze startu i leci do Genewy, aby tam otrzymać od zmarłego ojca kopertę z podpowiedzią dotyczącą jej pochodzenia. Początkowo Ally nie jest przekonana co do rozpoczęcia poszukiwań. Wraca do Theo i wspólnie startują w regatach, a potem zaczynają się przygotowywać do najniebezpieczniejszych regat świata. W trakcie regat zdarza się jednak wypadek, a załamana Ally postanawia podążyć śladem podpowiedzi ojca Te prowadzą ją do Norwegii, gdzie Ally poznaje historię młodej, wychowanej w górskiej wiosce dziewczyny, Anny. Jej wokalny talent zostaje odkryty przez nauczyciela śpiewu z Christiani (Oslo), a los rzuca ją po całej ówczesnej Europie. Ally powoli odkrywa szczegóły z życia i miłości swojej praprababki, przy okazji
Spoiler:
.

Ta część podobała mi się dużo bardziej niż pierwsza. Nie było jakichś takich przestojów, jak w historii Mai. Zarówno historia Ally, jak i Anny, są świetnie poprowadzone i nienużące. Sama Ally jest kobietą silną, energiczną i optymistycznie patrzącą na życie. Jej mitologiczny pierwowzór, Alkione, była opiekunką mórz (a Ally jest żeglarką) oraz miała zdolności przywódcze (pomimo tego, iż nie była najstarszą z sióstr). Samego romansu może nie ma tu aż tak dużo i zdecydowanie więcej jest go w części o Annie. Historia miłości Ally jest krótsza, ale za to bardziej wzruszająca i w paru momentach się poryczałam :smarkam:

Całej książce towarzyszy też muzyka. Ally, oprócz tego że jest żeglarką, jest z wykształcenia flecistką. Chociaż porzuciła muzykę na rzecz żeglowania, to jednak powoli do niej wraca. Najwięcej jest tu odnośników do Griega, którego losy splatają się z historią Anny.

Nadal jednak nie dowiadujemy się nic na temat tajemniczego Pa Salta oraz jego motywów adopcji dziewcząt, ani tego co stało się z siódmą siostrą. Podobnie jak Maja, Ally wydaje się, że słyszy głos ojca w słuchawce, a zachowanie ich matki, Mariny, coraz bardziej niepokoi.

Po tej części z chęcią sięgnę po kolejne. Trzecia część będzie poświęcona Star, o której właściwie na razie za wiele nie wiadomo, ponieważ ciągle pozostaje w cieniu CeCe.

Mały minus dla korektora - niestety nie wychwycił wszystkich literówek i jest kilka błędów :)np. zamiast "cześć" mamy w tekście "część" (wiem, czepiam się, ale takie rzeczy mnie rażą :P ).

Dla mnie mocne 9/10.

Pochwały przyznane za posta: 2

_________________
"Każda książka pozwala nam na nowe marzenia." - Emma Chase


Zobacz profil
Literatka
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 13 lutego 2014, o 08:54
Posty: 6166
Pochwały: 127
Ulubiona autorka/autor: Krentz
Cytuj
Post 
15 stycznia 2018, o 09:32
oo zaczęłam część I i przerwałam. ale jak widać im dalej tym lepiej. Dziękuję za recenzję.

_________________
Obrazek

tylko dlatego że na liście lektur zwolniło się miejsce, a ty umiesz składać prześcieradło z gumka i utrzymać wagę z ciąży nie oznacza że masz wydawać książkę (Katarzyna Nosowska)


Zobacz profil
Lady Butterfly
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 22 lutego 2012, o 20:14
Posty: 27033
Lokalizacja: Warszawa
Pochwały: 127
Ulubiona autorka/autor: Kristen Ashley/Mariana Zapata
Cytuj
Post 
17 stycznia 2018, o 17:45
Cieszy mnie, że jest lepiej :D Jest nadzieja, że może i mi się dalsze losy sióstr spodobają :lol:
Ja przeczytałam jedynkę i tak jak wspominałam wcześniej za bardzo mnie miejscami nudziła. :bezradny:

_________________


“Women are not short. They’re petite. They also are never middle-aged. They’re mature.”
― Kristen Ashley, Soaring

“It’s never too late to reach for happiness and no matter what life has done to you, it’s never too late to find it.” ― Kristen Ashley, The Will

“Never give up. Never quit dreaming. Because dreams had a way of being. You just had to keep hold.” ― Kristen Ashley, Walk Through Fire


Zobacz profil
Namiętny wąchacz farby drukarskiej
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 10:14
Posty: 26930
Lokalizacja: Ruda Śląska
Pochwały: 127
Ulubiona autorka/autor: Tiffany Snow
Cytuj
Post 
22 stycznia 2018, o 19:30
ja się muszę w końcu zabrać za jedynkę

_________________
Obrazek


Zobacz profil
Miss postów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sierpnia 2017, o 07:25
Posty: 1987
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 56
Ulubiona autorka/autor: Anne Golon, Sylvain Reynard
Cytuj
Post 
23 stycznia 2018, o 07:32
Mam nadzieję, że autorka zachowa poziom dwójki, albo nawet będzie lepiej w kolejnych. Chyba jakoś pod koniec miesiąca wychodzi trójka, więc z chęcią się skuszę :-D

_________________
"Każda książka pozwala nam na nowe marzenia." - Emma Chase


Zobacz profil
Miss postów
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 29 sierpnia 2017, o 07:25
Posty: 1987
Lokalizacja: Kraków
Pochwały: 56
Ulubiona autorka/autor: Anne Golon, Sylvain Reynard
Cytuj
Post Siostra cienia
12 sierpnia 2018, o 14:05
Obrazek

Cytuj:
Star D'Apliese nie może dojść do siebie po nagłej śmierci jej adopcyjnego ojca – tajemniczego multimilionera Pa Salta. Dziewczyna jedzie do położonego nad Jeziorem Genewskim urokliwego zamku, gdzie ma się spotkać z siostrami. Na miejscu okazuje się, że Pa Salt zostawił każdej z nich w spadku zaszyfrowane wskazówki dotyczące ich pochodzenia. Otrzymana wizytówka i figurka kota wiodą najbardziej enigmatyczną z sióstr, zawsze pozostającą w ich cieniu nieśmiałą Star do uroczego londyńskiego antykwariatu. Niespodziewana śmierć Pa Salta i wizyta w księgarni Orlanda mogą stać się początkiem czegoś nowego.
Sto lat wcześniej. Zdecydowana i niezależna Flora MacNichol przyrzeka sobie, że nigdy nie wyjdzie za mąż. Wiedzie spokojne życie w domu położonym w malowniczej Krainie Jezior w północno-zachodniej Anglii, nieopodal miejsca zamieszkania słynnej pisarki, Beatrix Potter, gdzie Flora czuje się bezpieczna i szczęśliwa. Wkrótce jest zmuszona wyjechać do Londynu, gdzie trafia do domu jednej z najbardziej znanych i szanowanych w społeczeństwie edwardiańskiej Anglii kobiet, Alice Keppel. Flora wbrew swojej woli staje się pionkiem w grze, w której będzie musiała wybierać pomiędzy prawdziwą miłością a lojalnością wobec chlebodawcy. Nieoczekiwane spotkanie z tajemniczym mężczyzną przyniesie odpowiedzi, których Flora od dawna szuka.
Wykorzystując wskazówki pozostawione przez ojca, Star zgłębia fascynującą historię Flory, poznając jednocześnie szczegóły dotyczące jej własnych korzeni. Badając swoje związki z Florą, odkrywa swoje miejsce w układance pełnej miłości, nienawiści, bólu i nadziei.


Trzecia część cyklu opowiada o Star, trzeciej w kolejności córce tajemniczego Pa Salta. Star jest najbardziej skrytą i nieśmiałą ze wszystkich dziewczyn. Była adoptowana niewiele wcześniej niż czwarta CeCe i obie wychowywały się właściwie jak bliźniaczki. To CeCe była tą bardziej przebojową i wygadaną z nich dwóch. Przejęła na siebie obowiązek mówienia, a chyba też czasami trochę myślenia za ich tandem. Jej niechęć do mówienia skłonił nawet ich rodziców do nauczenia siebie i jej języka migowego. Od dzieciństwa dziewczyny były nierozłączne, razem podróżowały po całym świecie i razem mieszkały. Kiedy po śmierci Pa Salta CeCe kupiła mieszkanie w Londynie, wiadomo było dla niej że będą nadal mieszkały razem, a co dziwne, dzieliły sypialnię. Jednak Star zaczyna doskwierać jej bliska relacja z CeCe,a list pożegnalny od ojca uświadamia jej, że cały czas żyje w cieniu przebojowej siostry. Rozumie, że jeżeli nie otworzy się na innych ludzi, może nigdy nie założyć rodziny.
Dzięki wskazówkom zostawionym przez ojca trafia do londyńskiej księgarni, pełnej cennych i starych książek, której właścicielem jest ekscentryczny Orlando. Nie sposób go nie polubić. Jest cudnie archaiczny - nosi tweedowe garnitury i fulary, mówi w sposób, który już dawno wyszedł z użycia (np. używa słowa "ablucja" zamiast kąpiel :hihi: ) i ma swoje przyzwyczajenia, z których za nic w świecie nie rezygnuje. Do tego jest niezwykle elokwentny i oczytany, chociaż nie potrafi się dłużej skupić na jednym temacie. Orlando proponuje Star pracę w księgarni, a wkrótce wprowadza ją do swojej rodziny. Dzięki Orlando, jego bratu, Mouse'owi i ich kuzynce Marguerite, Star poznaje losy nie tylko swojej rodziny, ale także rodziny braci. Początkowo nieśmiała i zamknięta w sobie Star, zaczyna coraz lepiej czuć się w tej dziwnej rodzince. Dzięki nim uwalnia się też spod wpływu CeCe. Początkowo ma wyrzuty sumienia, że zostawia siostrę samą, ale z czasem przestaje się przejmować humorami siostry. Rozumie, że obie muszą rozluźnić swoje więzy, które uniemożliwiają im stworzenie jakichś bliższych relacji z innymi ludźmi. Ta relacja między nimi wydaje się w ogóle trochę toksyczna - to Star rezygnowała wcześniej ze wszystkich swoich marzeń, aby być zawsze z CeCe. Chociaż we wcześniejszych książkach, każda z dziewczyn była indywidualną bohaterką, to tutaj sporą rolę również odgrywa CeCe. Właśnie przez to, jak wyglądała ich relacja ze Star. Przez to jak się zachowuje w stosunku do Star i jej znajomych, jest ją dość trudno polubić, ale z chęcią zapoznam się z kolejną częścią, gdzie zapewne część tych wydarzeń będzie przedstawionych z jej punku widzenia. Bardzo chciałabym się dowiedzieć skąd tak silny związek między nią a Star.
Co do wątku romansowego w tej części to jest on tutaj delikatny, tak jak w poprzednich, ale jest to za to typowy od nienawiści do miłości. Uczucie między bohaterami rozwija się bardzo powoli, ale za to ciekawie i ze smakiem.

Jeśli chodzi o część historyczną to tym razem przenosimy się o 100 lat do prowincjonalnej Anglii. Flora, wychowana w zubożałej szlacheckiej rodzinie, uwielbia przyrodę i zwierzęta (nie je mięsa) i jej największym marzeniem jest żyć spokojnie jako stara panna w rodzinnym domu (albo w jakimś innym niewielkim domku) w otoczeniu swoich zwierzaków. Los jednak ma wobec niej inne plany. Pewnego dnia okazuje się, że jedna z dawnych przyjaciółek matki, Alice Keppel, zaprasza ją do Londynu, gdzie ma zająć się nauczaniem jej córek rysunku. Jednak dość szybko Flora rozumie, że jej pozycja w domu jest daleka od zwykłej guwernantki, a Alice traktuje ją jak członka rodziny. Flora bardzo długo nie wie skąd takie traktowanie i dowiaduje się tego dopiero pod koniec książki (jednak mają obraz całej historii można się tego szybko domyślić). Nie do końca polubiłam tę bohaterkę - jest strasznie naiwna (ale to wina wychowania) i lubi czuć się winna. Nie podobało mi się to, jak robi z siebie męczennicę i karze się za uczucie do Archiego. Nie rozumiałam jej zachowania. Rozumiem miłość do siostry, ale to jak się umartwiała, to było już chyba lekkie przegięcie.

Mimo tego uważam, że to kolejna bardzo dobra książka autorki, chociaż jak na razie, to druga część jest moją ulubioną. Dla mnie 8/10.

Aha - Star bardzo dużo gotuje i piecze (głównie tarty i brownie). Aż musiałam sobie przez nią zrobić brownie :evillaugh:

Pochwały przyznane za posta: 2

_________________
"Każda książka pozwala nam na nowe marzenia." - Emma Chase


Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ] 

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by STSoftware for PTF.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL