Teraz jest 11 maja 2024, o 04:25

Åsa Larsson

Avatar użytkownika
 
Posty: 31016
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14
Ulubiona autorka/autor: Iwona Banach

Åsa Larsson

Post przez Lucy » 28 maja 2012, o 23:02

Åsa Larsson

Obrazek

O Autorce

Åsa Larsson, właśc. Åsa Elena Larsson (ur. 28 czerwca 1966 w Uppsali) – szwedzka autorka powieści kryminalnych. Chociaż urodziła się w Uppsali, wychowała się w Kirunie, najbardziej na północ wysuniętym szwedzkim mieście.

Zanim została pełnoetatową pisarką, Larsson była prawniczką zajmującą się podatkami, podobnie jak bohaterka jej powieści – Rebecka Martinsson. Jej pierwsza powieść opublikowana w Wielkiej Brytanii (Solstorm) była nominowana do nagrody przyznawanej przez Brytyjskie Stowarzyszenie Pisarzy Kryminałów – Duncan Lawrie International Dagger – za najlepsze tłumaczenie powieści kryminalnej.

W 2004 roku jej druga powieść Det blod som spillts (Krew, którą nasiąkła), otrzymała nagrodę za Najlepszą szwedzką powieść kryminalną. W 2012 roku zdobyła ją ponownie za piątą powieść z cyklu o Rebece Martinsson, pt. Till offer åt Molok (W ofierze Molochowi).

Obecnie mieszka w Mariefred, ma dwoje dzieci. Jest wnuczką słynnego szwedzkiego narciarza Erika Augusta Larssona.



Twórczość

Wydane u nas:

    Sanie pocztowe (w antologii Ciemna strona: Szwedzcy mistrzowie kryminału: Zbrodnia, tajemnica, suspens)

Cykl "PAX"
  1. Pal przekleństwa (wraz z Korsell Ingela, Jonsson Henrik)
  2. Grim (wraz z Korsell Ingela, Jonsson Henrik)
  3. Myling (wraz z Korsell Ingela, Jonsson Henrik)
  4. Bjera (wraz z Korsell Ingela, Jonsson Henrik)
  5. Upiór (wraz z Korsell Ingela, Jonsson Henrik)
  6. Wodnik (wraz z Korsell Ingela, Jonsson Henrik)

Cykl "Rebeka Martinsson"
  1. Burza z krańców ziemi
  2. Krew, którą nasiąkła
  3. I tylko czarna ścieżka
  4. Aż gniew twój przeminie
  5. W ofierze Molochowi


W oryginale:

Cykle
Rebeka Martinsson

  1. Solstorm (2003)
  2. Det blod som spillts (2004)
  3. Svart stig (2006)
  4. Till dess din vrede upphör (2008)
  5. Till offer åt Molok (2012)

PAX
  1. Nidstången (2014) (Tillsammans med Ingela Korsell)
  2. Grimmen (2014) (Tillsammans med Ingela Korsell)
  3. Mylingen (2015) (Tillsammans med Ingela Korsell)
  4. Bjäran (2015) (Tillsammans med Ingela Korsell)
  5. Gasten (2015) (Tillsammans med Ingela Korsell)
  6. Näcken (2016) (Tillsammans med Ingela Korsell)
  7. Pestan (2016) (Tillsammans med Ingela Korsell)
  8. Vitormen (2017) (Tillsammans med Ingela Korsell)

Opowiadania
    Systrarna Hietala (2007)
    Guds starka arm (2009) (Tillsammans med Lena Andersson)



Ciekawostki
Åsa Larrson i Filmweb.



Strona www:
asa-larsson.de

Avatar użytkownika
 
Posty: 45389
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14
Lokalizacja: Czytam, więc jestem.
Ulubiona autorka/autor: N.R./JD.Robb/Krentz/Quick/Castle/L.Kleypas/Ch.Dodd

Post przez Lilia ❀ » 28 maja 2012, o 23:17

nie czytałam.
warto? jak pisze?
“Man. God. Roarke. An interesting and flattering lineup.”
“Safe men are for marrying. Dangerous men are for pleasure.”

 
Posty: 31644
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:16

Post przez aralk » 29 maja 2012, o 11:32

jaki to gatunek? i co z HEA?

Avatar użytkownika
 
Posty: 31016
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14
Ulubiona autorka/autor: Iwona Banach

Post przez Lucy » 29 maja 2012, o 12:12

Autorka pisze kryminały ,chociaż dla mnie to pół na pół : powieść psychologiczna + kryminał. Bardzo ważne są postacie tam występujące ,które są mocno wyeksponowane, lepiej je poznamy i zagłębimy się w ich problemy. Tym właśnie autorka, różni się od Läckberg. To nie jest kryminał dla zwolenników powieści z dreszczykiem, w których dzieje się coś niemal bez przerwy. Krok po kroku ,odkrywamy mroczne strony człowieka i zbliżamy się do rozwiązania zagadki. Do tego jeszcze niepowtarzalny skandynawski klimat :lovju: Autorka ma dużo zwolenników i przeciwników ,sądząc po przeczytanych recenzjach . Można ją polubić ,albo i nie . Ja to pierwsze :lol: Co do HEA :mysli: zależy jak na to spojrzeć . Bohaterka w trzeciej części w końcu idzie ze swoim byłym szefem do łóżka . Aha i jeszcze coś , czytajcie od pierwszej części . Żeby zrozumieć zachowanie i pewne wybory bohaterki , lepiej mieć cały ogląd sytuacji .
Każdy powód jest dobry, żeby zjeść pączka. Poza tym pączek nie idzie w tyłek, tylko od razu do serduszka i otula je warstwą ochronną.

 
Posty: 31644
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:16

Post przez aralk » 29 maja 2012, o 14:50

to niedokończony cykl?

Avatar użytkownika
 
Posty: 31016
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14
Ulubiona autorka/autor: Iwona Banach

Post przez Lucy » 29 maja 2012, o 15:46

W każdej książce inna zagadka do rozwiązania ,tylko te same główne postacie ( dwójka policjantów - facet i kobieta ,główna bohaterka i jej przełożony ,później były ) . Ich losy ,lepiej śledzić od początku . Po co zaczynać książę od wątku ,gdzie bohaterka jest zamknięta w psychiatryku ,lepiej przeczytać co ją do tego doprowadziło. :P
Każdy powód jest dobry, żeby zjeść pączka. Poza tym pączek nie idzie w tyłek, tylko od razu do serduszka i otula je warstwą ochronną.

Avatar użytkownika
 
Posty: 27968
Dołączył(a): 22 lutego 2012, o 21:14
Lokalizacja: Warszawa
Ulubiona autorka/autor: Kristen Ashley/Mariana Zapata

Post przez Duzzz » 24 lutego 2013, o 21:10

Obrazek
Przeszłość wciąż nie daje o sobie zapomnieć. I wciąż zabija.

Pewnej niedzieli we własnym domu zostaje bestialsko zamordowana starsza kobieta. Siedmioletni wnuk zmarłej, Marcus, zostaje odnaleziony w pobliskim lesie. Zszokowany, nie potrafi wyjaśnić, co się stało.

Wkrótce okazuje się, że nad rodziną chłopca ciąży fatum. W dziwnych okolicznościach zmarli prawie wszyscy jego krewni. Pradziadek został rozszarpany przez niedźwiedzia, a ojciec śmiertelnie potrącony przez nieznanego kierowcę.

To nie może być zwykły przypadek.

Rusza śledztwo, którym kieruje prokuratorka Rebeka Martinsson. Podstępem dochodzenie odbiera jej jednak cyniczny karierowicz, prokurator Carl von Post, który robi wszystko, by pojawić się na pierwszych stronach gazet. Rebeka, wściekła, sama udziela sobie urlopu i… zaczyna szukać mordercy na własną rękę. Tymczasem chłopiec też jest w niebezpieczeństwie. Fatum z przeszłości odżywa.

Premiera była w styczniu 2013.

“How do you always know where to find me?''
His voice achingly gentle, he says, "The same way a compass knows how to find true north.”
― J.T. Geissinger, Cruel Paradise

“It’s not inexplicable. I like you the way Newton liked gravity.”
“I don’t know what you mean.”
“Once he found it, everything else in the universe made sense.”
― J.T. Geissinger, Cruel Paradise

“Life is short. You don't get a do-over. Kiss who you need to kiss, love who you need to love, tell anyone who disrespects you to go f*ck themselves. Let your heart lead you where it wants to. Don't ever make a decision based on fear. In fact, if it scares you, that's the thing you should run fastest toward, because that's where real life is. In the scary parts. In the messy parts. In the parts that aren't so pretty. Dive in and take a swim in all the pain and beauty that life has to offer, so that at the end of it, you don't have any regrets.” ― J.T. Geissinger, Cruel Paradise

Avatar użytkownika
 
Posty: 59463
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, o 17:55
Ulubiona autorka/autor: Ilona Andrews

Post przez •Sol• » 24 lutego 2013, o 21:19

już piąty tom a u mnie pierwszy leży dziewiczo nietknięty.
'Never flinch. Never fear. And never, ever forget'.

'Nevernight' - Jay Kristoff

 
Posty: 31644
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:16

Post przez aralk » 24 lutego 2013, o 21:20

Ja nawet jeszcze się nie przymierzyłam ;)

Avatar użytkownika
 
Posty: 30710
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15
Lokalizacja: Kłyż
Ulubiona autorka/autor: Joanna Chmielewska/Ilona Andrews

Post przez ewa.p » 24 lutego 2013, o 21:22

ja nawet raz przyniosłam z biblioteki,ale w końcu sie nie wzięłam za to bo doczytałam,że to trzeci tytuł serii
________________***________________

Gotowałam się w środku i musiałam sięgnąć po wszystkie rezerwy opanowania,by utrzymać nerwy na wodzy.Uda mi się.Po prostu muszę być obojętna.Zen.Żadnego walenia po twarzy.Walenie po twarzy nie jest zen.

 
Posty: 31644
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:16

Post przez aralk » 24 lutego 2013, o 21:23

Z tego co dziewczyny napisały, to faktycznie lepiej zacząć od początku. Chyba się rozejrzę u siebie :)

Avatar użytkownika
 
Posty: 6862
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:21

Post przez Alias » 24 lutego 2013, o 21:29

Okładka nie podoba mi się, lekko przerażająca nawet.
“I always knew I would fall in love with you, but you were never supposed to love me back"

Avatar użytkownika
 
Posty: 30710
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15
Lokalizacja: Kłyż
Ulubiona autorka/autor: Joanna Chmielewska/Ilona Andrews

Post przez ewa.p » 24 lutego 2013, o 21:32

okładki rzeczywiście nie zachęcają,a jesli chodzi o książkę,to przynajmniej raz chciałam świadomie zacząć serie od pierwszej częsci :hyhy:
________________***________________

Gotowałam się w środku i musiałam sięgnąć po wszystkie rezerwy opanowania,by utrzymać nerwy na wodzy.Uda mi się.Po prostu muszę być obojętna.Zen.Żadnego walenia po twarzy.Walenie po twarzy nie jest zen.

Avatar użytkownika
 
Posty: 59463
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, o 17:55
Ulubiona autorka/autor: Ilona Andrews

Post przez •Sol• » 24 lutego 2013, o 21:35

okładka pierwszej części jest całkiem okej. Książkę zdobyłam, bo wtedy na allegro jej wcale nie było, wygrzebałam w jakichś zakończonych niesprzedanych i pisałam listy żeby wystawiono drugi raz.
A potem nie ruszyłam. To normalne?

edit.
kupiłam ją za grosze a teraz chodzi po 5 dych :shock:
'Never flinch. Never fear. And never, ever forget'.

'Nevernight' - Jay Kristoff

Avatar użytkownika
 
Posty: 30710
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15
Lokalizacja: Kłyż
Ulubiona autorka/autor: Joanna Chmielewska/Ilona Andrews

Post przez ewa.p » 24 lutego 2013, o 21:38

całkowicie,sama mam książki kupione juz dobry rok-dwa temu,które koniecznie musiałam zdobyc i fakt-zdobyłam,ale nawet do nich nie zajrzałam.I tak sobie stoją gdzieś wciśnięte na którejś kolejnej półce,a ja sobie przypominam o nich jedynie w chwili odkurzania księgozbioru i zapisuje w pamięci,że do przeczytania...I tak schodzi :happy1:
________________***________________

Gotowałam się w środku i musiałam sięgnąć po wszystkie rezerwy opanowania,by utrzymać nerwy na wodzy.Uda mi się.Po prostu muszę być obojętna.Zen.Żadnego walenia po twarzy.Walenie po twarzy nie jest zen.

Avatar użytkownika
 
Posty: 59463
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, o 17:55
Ulubiona autorka/autor: Ilona Andrews

Post przez •Sol• » 24 lutego 2013, o 21:40

ulżyło mi że nie jestem jedyna. Tak samo miałam z Grą o tron, Mgłami Avalonu, całą Austen jaką posiadam i jeszcze paroma innymi...
'Never flinch. Never fear. And never, ever forget'.

'Nevernight' - Jay Kristoff

Avatar użytkownika
 
Posty: 30710
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15
Lokalizacja: Kłyż
Ulubiona autorka/autor: Joanna Chmielewska/Ilona Andrews

Post przez ewa.p » 24 lutego 2013, o 21:41

Austen do dziś nie przeczytałam w całości,choc na półce jest.Znam chyba tlko dwa tytuły bo później mnie wena odeszła
________________***________________

Gotowałam się w środku i musiałam sięgnąć po wszystkie rezerwy opanowania,by utrzymać nerwy na wodzy.Uda mi się.Po prostu muszę być obojętna.Zen.Żadnego walenia po twarzy.Walenie po twarzy nie jest zen.

Avatar użytkownika
 
Posty: 59463
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, o 17:55
Ulubiona autorka/autor: Ilona Andrews

Post przez •Sol• » 24 lutego 2013, o 21:43

to i tak lepiej ode mnie, bo ja nawet pół nie przeczytałam, ale mieć mam.
Z kryminałów szwedzkich jeszcze Studio sex tak leży.
'Never flinch. Never fear. And never, ever forget'.

'Nevernight' - Jay Kristoff

Avatar użytkownika
 
Posty: 30710
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15
Lokalizacja: Kłyż
Ulubiona autorka/autor: Joanna Chmielewska/Ilona Andrews

Post przez ewa.p » 24 lutego 2013, o 21:46

ja akurat tych kryminałów nie kupuję,głównie ze względu na objętość-musiałabym sporo książek wywalić,żeby te zmieścic na moich półkach,na szczęście moja biblioteka zakupiła ostatnio tak Larsson jak i Lackberg
________________***________________

Gotowałam się w środku i musiałam sięgnąć po wszystkie rezerwy opanowania,by utrzymać nerwy na wodzy.Uda mi się.Po prostu muszę być obojętna.Zen.Żadnego walenia po twarzy.Walenie po twarzy nie jest zen.

Avatar użytkownika
 
Posty: 59463
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, o 17:55
Ulubiona autorka/autor: Ilona Andrews

Post przez •Sol• » 24 lutego 2013, o 21:48

nie mogłabym nie mieć swojej Lackberg.
Larsson też sobie zbiorę, ale chyba najpierw przydałoby się wygrać w totka. Tylko czasem się zastanawiam czy ta chęć nabycia to wynika z chęci czytania czy posiadania.
'Never flinch. Never fear. And never, ever forget'.

'Nevernight' - Jay Kristoff

Avatar użytkownika
 
Posty: 30710
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15
Lokalizacja: Kłyż
Ulubiona autorka/autor: Joanna Chmielewska/Ilona Andrews

Post przez ewa.p » 24 lutego 2013, o 21:58

tez się czasami zastanawiam...
________________***________________

Gotowałam się w środku i musiałam sięgnąć po wszystkie rezerwy opanowania,by utrzymać nerwy na wodzy.Uda mi się.Po prostu muszę być obojętna.Zen.Żadnego walenia po twarzy.Walenie po twarzy nie jest zen.

 
Posty: 31644
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:16

Post przez aralk » 24 lutego 2013, o 22:04

Zamówiłam pierwszy tom :)

 
Posty: 31644
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:16

Post przez aralk » 13 marca 2013, o 19:33

I przeczytałam :)
Warto, choć można byłoby podyskutować na ile to literatura romansowa. Bardzo duża lupa jest potrzebna w tym przypadku. Całość dobra, warta przeczytania. Jak przystało na Skandynawię z odpowiednią dawka okrucieństwa, ale tym razem - jak na moje oko - już bez takiego szacunku dla sprawy. Sporo w tej książce było obłędu i psychozy. Strachu, ale i niekonsekwencji. Wydaje się dziurawa, ale ma kilka fajnych zabiegów fabularnych i narracyjnych. Ciekawa, ale taka na pograniczu emocjonalnej logiczności ;)

Avatar użytkownika
 
Posty: 59463
Dołączył(a): 8 stycznia 2012, o 17:55
Ulubiona autorka/autor: Ilona Andrews

Post przez •Sol• » 13 marca 2013, o 19:37

w szwedzkich kryminałach najbardziej nastawiam się na kryminał, romans jest dodatkiem - ważnym i lubianym ale jednak dodatkiem.
Na pograniczu logiki, ale kupy się trzyma i nie nudzi? To najważniejsze kwestie. Jeśli jeszcze zaskakuje rozwiązaniem zagadki to już prawie że pełnia kryminalnego szczęścia ;)
'Never flinch. Never fear. And never, ever forget'.

'Nevernight' - Jay Kristoff

 
Posty: 31644
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:16

Post przez aralk » 13 marca 2013, o 19:41

Akurat chyba nie zaskakuje zakończeniem, jest od pewnego momentu jasne, co, kto i dlaczego. Ale tutaj nastrój budowany jest stopniowym obnażaniem "choroby" funkcjonowania tych ludzi. Anormalnego zachowania, skrywania podłości i wykorzystywania pod płaszczykiem pobożności. Ubezwłasnowolniania psychicznego i emocjonalnego.

Następna strona

Powrót do L

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość