Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest 6 kwietnia 2020, o 03:34

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
 książka dla młodzieży 
Autor Wiadomość
La Gata Noruega

Pochwały: 127
Ulubiona autorka/autor: Proctor, Spencer, Spindler i wiele innych
Post książka dla młodzieży
7 listopada 2016, o 12:05
Dawno temu, jeszcze w podstawówce (lata 90-te), czytałam fajną książkę dla młodzieży. Na 100% to był polski autor, ale nie jestem w stanie sobie przypomnieć czy kobieta, czy mężczyzna. Akcja dzieje się jeszcze w PRL-u, więc przypuszczam, że książka została wydana w latach 70-tych lub 80-tych.

Bohaterami tej historii była dwójka dzieciaków a raczej nastolatków.
Dziewczynka była po wypadku samochodowymi i chodziła o kulach, przez co inne dzieci wyśmiewały się z niej, nazywając ją "kulawą Mańką" czy jakoś tak. Z kolei chłopiec przewodniczył bandzie innych chłopców. Mieli swoje zebrania i jakąś oficjalną nazwę tej bandy, klub czegoś tam. Pamiętam też, że ta banda zbierała fundusze na własny samochód.

To by było na tyle, książeczka była przyjemna i chętnie bym sobie ją przypomniała. Liczę na Wasze fenomenalną pamięć do tytułów, o której się przekonywałam niejednokrotnie.

Dziękuję z góry za wszelkie sugestie.

"...Gary (...) niedawno zerwał ze swoją dziewczyną z powodu niezgodności charakterów (charakter nie pozwolił jej zgodzić się na to, by Gary sypiał z jej najlepszą przyjaciółką)". Neil Gaiman "Nigdziebądź".

Zobacz profil WWW
Pastelowa Królewna

Ulubiona autorka/autor: Janet Evanovich
Nie poznaję tej książki, ale (bez powodu) skojarzył mi się tytuł "Klub Kosmohikanów" Ewy Lach, z 1972 roku.
Były jeszcze książki "Klub Bialej Perly" Janiny Zającównej oraz "Klub Włóczykijów" Edmunda Niziurskiego. Ale to też pewnie nie będą te, których szukasz.

Wyrazy "klub" i "banda" wydają mi się charakterystyczne dla książek młodzieżowych i dziecięcych z tamtych czasów, dlatego od razu mi się skojarzyli ci Kosmohikanie.
Przepraszam, że w niczym nie pomogłam, ale gdybym sama szukała takiej książki, to w pierwszej kolejności wyszukałabym na Biblionetce wszystkie książki, które w tytułach mają "klub" lub "banda". Niestety może ich być dużo.

La Gata Noruega

Dziękuję za odpowiedź. Niestety, to żadna z tych książek. "Klub włóczykijów" mam na własność, a poza tym fabuła się nie zgadza. To nie była typowo lekka, przygodowa książka dla młodzieży, raczej taka stonowana, na poważnie. Wiadomo, ze nie dramat psychologiczny ale raczej taka do przemyślenia.

W tej książce, której szukam akcja działa się podczas roku szkolnego. Dzieci się śmiały z tej dziewczynki, pamiętam opis jak idzie pomiędzy ławkami o kulach do tablicy. Poza tym na pewno były w niej czarno-białe obrazki. Chłopiec i dziewczynka zaprzyjaźnili się, a na koniec ona potrafiła już w miarę normalnie chodzić.

"...Gary (...) niedawno zerwał ze swoją dziewczyną z powodu niezgodności charakterów (charakter nie pozwolił jej zgodzić się na to, by Gary sypiał z jej najlepszą przyjaciółką)". Neil Gaiman "Nigdziebądź".

Zobacz profil WWW
Pastelowa Królewna

Bardzo chętnie bym się dowiedziała, o jaką książkę chodzi.
Ciekawość wprost mnie zżera.

Wpadłam jeszcze na pomysł, że mogło to być coś z cyklu Ika i Groszek Jerzego Broszkiewicza, którego nie czytałam, ale słyszałam, że tam był jakiś samochód. Tylko że to też na pewno nie to, bo tamten samochód był gadający.

Jestem przekonana, że okaże się, że to było jakiegoś znanego mi autora lub autorki, bo w tamtych czasach wcale nie było wielu pisarzy piszących dla dzieci i młodzieży, a liczba wydawanych książek była mocno ograniczona.

La Gata Noruega

Samochód to był wyłącznie w sferze marzeń tych chłopców z klubu. Oni dopiero zbierali fundusze czy coś w tym stylu.

Rzuć nazwiskami, może mi się coś skojarzy. Szukałam na LC ale nic podobnego mi nie wpadło w oko. :niepewny: A nie za bardzo pamiętam autorów książek dla dzieci.

Zobacz profil WWW
Pogromczyni klawiatury

Pochwały: 9
Ulubiona autorka/autor: Nalini Singh
mój tato czyta wszystko ale niestety nie zna, ja tym bardziej :bezradny:

.
.

Let's find some beautiful place to get lost.

La Gata Noruega

Wytężyłam pamięć i wydaje mi się, że to była autorka a nie autor, ale głowy nie dam za to. Kojarzę też rysunek, gdzie chłopcy z tego klubu mieli okulary przeciwsłoneczne, żeby dodać sobie więcej prestiżu, niczym Kruszwil. :P Więcej chyba już nic sobie nie przypomnę. :mur:

Na pewno nie Szklarski, ani Musierowicz, raczej nie Nienacki, ani Niziurski. Tych autorów znam dobrze. Może Siesicka?? :niepewny: Na pewno nie "Ucho od śledzia". To był późny PRL, taki gdzie już było trochę bardziej bogato. :bezradny:

Problem polega na tym, że na Biblionetce i Lubimy czytać wiele książek nie ma nawet zarysu fabuły więc mogłam ją przewinąć i nawet o tym nie wiedzieć. :mur:

Zobacz profil WWW
Pastelowa Królewna

Kawko, w dawnych latach były dwie bardzo ważne serie wydawnicze wydawnictwa Nasza Księgarnia.
Jedną z nich był "Klub Siedmiu Przygód". Miały charakterystyczny czarny znaczek i okładkę "posiekaną" ukośnymi liniami. Np. taką:
https://allegro.pl/oferta/wakacje-z-duchami-bahdaj-8938705807
Drugą serią była "Biblioteka Mlodych". W tych książkach tytuł zawsze był napisany trójwymiarowymi literkami, a tło było białe. Np. tak:
https://allegro.pl/oferta/piraci-z-wysp-spiewajacych-bahdaj-8743369488
Jeśli wejdziesz na biblionetce na spis książek w tych dwóch seriach, to otrzymasz większość najważniejszych nazwisk autorów.

Mnie zastanawia jeszcze ta "kulawa Mańka" i problem wyśmiewania jej, bo to by wskazywało może na tematykę skierowaną ewentualnie do troszkę starszej młodzieży.
Była np. seria wydawnicza "Portrety", która zajmowała się problematyką społeczną dorastającej młodzieży. Tylko że te książki już nie były przygodowe w dosłownym tego znaczeniu.
Tu jest ich lista:
https://www.biblionetka.pl/bookSerie.aspx?id=474
Pisarze wydający w tej serii również należeli do najważniejszych twórców literatury dla dzieci i młodzieży i warto rzucić na nich okiem.

La Gata Noruega

Dzięki za sugestie, przejrzę i może coś zaskoczy. Ta książka to nie była taka typowa młodzieżowa przygodówka, raczej obyczajowa powieść dla młodzieży. Były też jakieś problemy w domu tego chłopaka ale może pomieszałam z czymś innym. To książka bardziej w stylu "Ten obcy", czyli na poważnie. Kołacze mi się tytuł "Dzikie ptaki lecą najdalej" ale to był zbiór opowiadań i kompletnie nie umiem sobie przypomnieć o czym. :mur: Na 100% pewna jestem motywu z kulawą dziewczynką i klubem chłopaków, który zbierał fundusze na auto.

Zobacz profil WWW
Pastelowa Królewna

Mnie cały czas chodzi po głowie nazwisko Marty Tomaszewskiej, która pisała o bandach chłopców i podobnych sprawach.
Mam w domu kilka jej książek i zajrzałam do jednej z nich. Są w niej czarno-białe obrazki, więc może w innych jej książkach też były.
Na pewno możesz skreślić z listy podejrzanych książkę "Zorro, załóż okulary", bo to nie bedzie ta, ale może któraś inna.

Seria wydawnicza "Portrety" bardzo mi pasuje tematyką, ale to najprawdopodobniej nie będzie żadna z nich, bo one miały mniejszy format, były krótsze niż przeciętna powieść i raczej nie było w nich ilustracji.

La Gata Noruega

Te portrety raczej nie. Zerknę na tę Martę Tomaszewską.

Zobacz profil WWW
Sprząta i układa

Pochwały: 19
nie tylko musierowicz - o powieściach dla dziewcząt
może tam ktoś pomoże w temacie polskiej literatury dla dziewcząt sprzed lat.
(autorka mocno rozkminia, więc lektura niekoniecznie lekka, ale przynajmniej wygrzebuje ciekawe tytuły :lol:

Dyskusja z tego wątku o ogólnie literaturze dla dzieci i młodzieży przeniesiona tutaj:
http://romansoholiczki.pl/viewtopic.php?f=53&t=649&start=200

Czy - jako Użytkowniczki - widzicie potrzebę wydzielenia tematu lub działu tylko na dyskusje dotyczące bezpośrednio obecnej sytuacji, aby reszta Forum była miejscem odpoczynku od medialnego zalewu dotyczącego pandemii?

Więcej tutaj -> Kontakt z Moderatorkami

Odpowiedz w wątku   [ Posty: 12 ]